Spring 2008 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 361 28035 Blais, L.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.125
Final 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Advocacy Practice/Theory for the New Millennium 476W 28205 McCormack, T.
Mandatory MW 2:00-4:00pm

None
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey 376M 28130 McCormack, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/7/08
28170
28140
28150
28145
28165
28160
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey 376M 28135 McCormack, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/7/08
28175
28155
  • 1L-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28170 Bledsoe, M.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28130
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28175 Tyler, V.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28135
  • 1L-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28155 Shepperd, E.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28135
  • 1L-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28150 Roark, B.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28130
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28165 Payan, M.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28130
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28145 Merica, J.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28130
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28160 Hines, W.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28130
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28140 Collins, J.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28130
  • Upperclass-only elective
Alternative Dispute Resolution 381R 28625 Bryant, C.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.123
Final 5/13/08
  • 1L and upperclass elective
Americans with Disabilities 348D 27885 Cantu, N.
M 3:30-6:30pm
TNH 2.123
Floating
  • 1L and upperclass elective
Analytic Methods 279M 28330 Johnson, C.
TTH 9:30-10:20am
TNH 3.115
Final 5/9/08
  • Upperclass-only elective
Antitrust: Economic Analysis/Legal Interpretation 440M 27790 Markovits, R.
MTW 12:30-1:37pm
TNH 3.115
Midterm 2/26/08
Final 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 379M 28440 Vance, S.
TH 9:30am-12:00pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
Bankruptcy 342M 27820 Westbrook, J.
MT 12:30-1:45pm
TNH 2.138
Final 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Bankruptcy Workshop 142R 27825 Henderson, T.
TH 10:30am-12:20pm
JON 6.203
None
27820
  • Upperclass-only elective
Behavioral Law & Economics 379M 28380 Harel, A.
WTHF 10:30-11:20am
TNH 3.128
Floating
Paper
  • Upperclass-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 279M 28290 Bridges, K.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
None
  • 1L-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 379M 28400 Youngdale, E.
Duncan, C.
TTH 3:30-5:20pm
TNH 3.142
None
  • 1L-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 279M 28305 Youngdale, E.
TH 3:30-5:20pm
TNH 2.138
None
  • 1L-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 379M 28415 Schiess, W.
Price, J.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.124
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
None
  • 1L-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 379M 28485 Price, J.
T 1:00-4:00pm
JON 4.208B
  • Upperclass-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 379M 28395 Petrie, S.
Bernstein, M.
WTH 3:30-5:20pm
TNH 2.140
None
  • 1L-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 379M 28390 Meyer, R.
Bernstein, M.
Duncan, C.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.123
F 10:30am-12:20pm
TNH 2.123
None
  • 1L-only elective
Business Associations 474K 28105 Sokolow, D.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.139
Final 5/2/08
  • Upperclass-only elective
Business Planning & Transactions 479M 28525 Kadens, M.
WTHF 12:30-1:37pm
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
Capital Punishment 278R 28240 Owen, R.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Final 5/12/08
  • 1L and upperclass elective
Civil Litigation Skills, Intermediate 375W 28115 McCormack, T.
Lazar, J.
Pitman, R.
Grantham, J.
Macrae, A.
Mandatory TH 12:30-3:15pm
TNH 3.142
None
  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced 376S 28195 Bennett, J.
Keel, P.
Webre, J.
McCormack, T.
M 12:30-1:20pm
TNH 3.129
T 12:30-3:15pm
TNH 3.129
None
28190
28185
  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced: Skills 276S 28185 McCormack, T.
Golden, M.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 2.306
None
28195
  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced: Skills 276S 28190 McCormack, T.
Rowe, J.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 2.306
None
28195
  • Upperclass-only elective
Clinic, Advanced 197W 29320 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 29330 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 297W 29325 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 397C 28780 Allison, W.
Dowling, T.
Mandatory M 3:30-5:20pm
CCJ 1.312
None
28860
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence - Skills 397D 28860 Allison, W.
Dowling, T.
Mandatory None
28780
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Capital Punishment 497C 28845 Levin, M.
Marcus, J.
Owen, R.
Mandatory W 2:30-4:20pm
CCJ 1.312
None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights 397C 28785 Sampson, J.
Mandatory TTH 3:30-5:20pm
TNH 3.125
None
28870
28865
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28865 Childress, C.
Sampson, J.
Mandatory None
28785
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28870 Strauch, L.
Sampson, J.
Mandatory None
28785
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Community Development 397C 28790 Way, H.
Martinez, F.
Mandatory M 2:00-4:00pm
CCJ 3.312
None
28875
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Community Development - Skills 397D 28875 Way, H.
Martinez, F.
Mandatory None
28790
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense 397C 28795 Allison, W.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
TNH 3.126
None
28885
28895
28890
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28885 Cummings, P.
Allison, W.
Mandatory None
28795
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28895 Segura, R.
Allison, W.
Mandatory None
28795
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28890 Houp, K.
Allison, W.
Mandatory None
28795
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Domestic Violence 397C 28800 Lungwitz, J.
Mandatory T 2:30-5:00pm
CCJ 3.334
None
28900
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Domestic Violence - Skills 397D 28900 Lungwitz, J.
Mandatory None
28800
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Environmental 397C 28805 Taylor, M.
Mandatory M 3:30-5:20pm
TNH 3.128
None
28905
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Environmental Law - Skills 397D 28905 Taylor, M.
Mandatory None
28805
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Housing 497C 28850 Fuchs, F.
Mandatory T 3:30-5:20pm

None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Immigration 397C 28810 Hines, B.
Gilman, D.
Mandatory TTH 3:30-5:00pm
CCJ 1.312
None
28910
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Immigration - Skills 397D 28910 Hines, B.
Gilman, D.
Mandatory None
28810
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Juvenile Justice 397C 28815 Sigman, P.
Mandatory TTH 12:30-1:45pm
CCJ 1.312
None
28915
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Juvenile Justice - Skills 397D 28915 Sigman, P.
Mandatory None
28815
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Mediation 497C 28855 Bryant, C.
Mandatory W 3:30-5:20pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Mental Health 397C 28820 Churgin, M.
Mandatory MW 3:30-5:00pm
JON 6.203
None
28920
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Mental Health - Skills 397D 28920 Churgin, M.
Mandatory None
28820
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: National Security & Human Rights 397C 28825 Huskey, K.
Mandatory W 2:00-5:00pm
TNH 3.129
None
28935
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: National Security & Human Rights - Skills 397D 28935 Huskey, K.
Mandatory None
28825
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Supreme Court 397C 28830 Sturley, M.
Frederick, D.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 5.204
F 10:30am-12:20pm
JON 5.204
None
28925
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28925 Sturley, M.
Frederick, D.
Mandatory None
28830
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Transnational Worker Rights 397C 28835 Beardall, W.
Mandatory W 3:30-5:30pm
CCJ 3.306
None
28930
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Transnational Worker Rights - Skills 397D 28930 Beardall, W.
Mandatory None
28835
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Communications & Technology 379M 28420 Feldman, L.
TTH 2:00-3:15pm
TNH 3.126
Midterm 3/6/08
Final 5/1/08
  • Upperclass-only elective
Comparative Constitutional Law 279M 28315 Fedtke, J.
MTWTHF 10:30-11:20am
TNH 3.115
Final 3/21/08
  • Upperclass-only elective
Comparative Constitutional Law 279M 28320 Fedtke, J.
MTWTHF 8:30-9:20am
TNH 3.124
Early 3/21/08
  • Upperclass-only elective
Comparative Law 382N 28660 Markovits, I.
MTW 9:30-10:20am
TNH 3.129
Final 5/9/08
  • Upperclass-only elective
Conflict of Laws 382 28635 Weintraub, R.
TWTH 10:30-11:20am
TNH 3.127
Final 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Comparative Constitutional Law 381C 28610 Forbath, W.
TW 2:00-3:15pm
TNH 3.127
Take-home 5/1/08
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Current Problems 381C 28590 Weinberg, L.
TWTH 10:30-11:20am
TNH 3.124
Final 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Foreign Affairs/Constitution 381C 28595 Frumkin, E.
MT 2:00-3:15pm
TNH 2.124
Take-home 5/1/08
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Race and the Constitution 281C 28573 Woolley, P.
TH 3:30-5:20pm
TNH 2.123
Final 5/2/08
  • 1L-only elective
Const Law II: Race/Sex Discrimination 381C 28600 Steiker, J.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.142
Final 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Constitutional Design 379M 28430 Levinson, S.
MW 2:00-3:15pm
TNH 3.114
Final 5/1/08
  • 1L and upperclass elective
Construction Litigation 264T 28060 Sullivan, M.
Ryan, M.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Final 5/12/08
  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 27865 Newburger, M.
M 3:30-6:20pm
TNH 2.138
Final 5/12/08
  • Upperclass-only elective
Copyright 350K 27915 Bracha, O.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.124
Take-home 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Corporate Finance 254 27960 Kim, W.
WF 9:30-11:20am
TNH 2.124
Early 3/5/08
  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 27975 Cunningham, W.
TH 3:30-6:30pm
GSB 3.138
  • Upperclass-only elective
Corporate Litigation: Damages 379M 28445 Magee, S.
T 5:00-8:00pm
GSB 3.130
None
  • Upperclass-only elective
Corporate Tax 379M 28455 Peroni, R.
MTW 10:30-11:20am
TNH 2.123
Final 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 197L 28950 None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 28960 None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 28955 None
  • Upperclass-only elective
Domestic Violence and the Law 378J 28220 Buel, S.
TH 9:30am-12:00pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
East Asian Century? 379M 28460 Steinberg, J.
M 2:00-5:00pm
SRH 3.109
  • Upperclass-only elective
East European Law in Transition 343G 27835 Markovits, I.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 3.124
Paper
  • 1L and upperclass elective
Emergence of Modern European Law 243E 27830 Markesinis, B.
MTWTHF 9:30-10:20am
TNH 3.127
Early 2/29/08
  • Upperclass-only elective
Enterprise of Technology: Lab to Market 350C 27900 Nichols, S.
T 3:00-6:00pm
ETC 2.102
  • Upperclass-only elective
Environmental Law & Natural Resources 341L 27805 Blais, L.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 3.125
Final 5/8/08
  • Upperclass-only elective
Estate Planning 456 28020 Johanson, S.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.123
Final 5/2/08
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28690 Goode, S.
MTW 8:13-9:20am
TNH 2.140
Final 4/30/08
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28695 Wellborn, O.
MTW 12:30-1:37pm
TNH 2.140
Final 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Federal Courts 386 28730 Neuborne, B.
M 3:30-5:10pm
TNH 2.139
T 8:30-9:20am
TNH 2.139
Floating
  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax 454J 27995 Johnson, C.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.140
Final 5/2/08
  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax of Trusts/Estates 254U 28010 Ascher, M.
MW 8:30-9:20am
TNH 2.123
Final 4/30/08
  • Upperclass-only elective
Feminist Theory & Its Legal Application 379M 28480 Cohen, J.
TH 4:00-7:00pm
CCJ 3.306
Paper
  • 1L and upperclass elective
Financial Markets and Institutions 353M 27955 Spellman, L.
TTH 12:30-2:00pm
UTC 1.104
  • Upperclass-only elective
Good and Evil in Art and Law 279M 28325 Markesinis, B.
Mandatory MTWTHF 11:30am-12:20pm
TNH 3.142
Early 2/29/08
  • Upperclass-only elective
Health Law: Malpractice/Organiz/Fin 379M 28375 Black, B.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 2.138
Final 5/2/08
  • 1L and upperclass elective
Higher Education and the Law 355L 28015 Rabban, D.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.125
Final 5/6/08
  • 1L and upperclass elective
Human Rights Advocacy, Advanced 379M 28470 Dulitzky, A.
THF 9:00-10:30am
TNH 3.129
None
  • Upperclass-only elective
Indian Law, Federal 364G 28055 Torres, G.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.126
Take-home 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Intellectual Property Strategy for Technology Companies 379M 28465 Ward, A.
W 3:30-6:20pm
TNH 2.124
Final 5/12/08
  • Upperclass-only elective
International Commercial Contracts 279M 28310 Vogenauer, S.
MTWTHF 8:47-10:20am
TNH 2.124
Final 4/30/08
  • Upperclass-only elective
International Litigation & Arbitration 382R 28670 Weintraub, R.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.124
Final 5/13/08
  • 1L and upperclass elective
International Tax 374R 28110 Peroni, R.
MT 2:00-3:15pm
TNH 3.124
Final 5/1/08
  • Upperclass-only elective
International Trade 382D 28645 Hansen, P.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 2.138
Final 5/8/08
  • 1L and upperclass elective
Internship Program 897P 29040 Dulitzky, A.
Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: other
Internship Program (U.S. Attorney) 297P 28985 Klein, S.
Brown, A.
Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
Judicial Internship Course 179M 28265 Crouter, M.
Mandatory T 3:30-5:00pm
CCJ 3.306
None
28940
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Program 397J 28940 Crouter, M.
Mandatory None
28265
  • Upperclass-only elective
Jurisprudence 339 27775 Leiter, B.
TW 12:30-1:45pm
TNH 3.127
Floating
  • 1L and upperclass elective
Labor Law 361K 28045 Getman, J.
TWTH 9:30-10:20am
TNH 2.123
Take-home 5/9/08
  • Upperclass-only elective
Law & Justice 379M 28435 Martinich, A.
W 6:30-9:30pm
WAG 210
  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Foreign and International Law 132C 27715 Pratter, J.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 5.221
None
  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Intellectual Property 132C 27705 O'Connell, J.
Mandatory W 3:30-5:20pm
JON 5.221
None
  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Tax 132C 27710 Price, J.
Mandatory M 3:30-5:20pm
JON 5.221
None
  • Upperclass-only elective
Legal Scholarship 389P 28760 Markovits, R.
W 3:30-6:20pm
TNH 2.111
Paper
  • 1L and upperclass elective
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27745 Bridges, K.
Mandatory W 10:30-11:20am
TNH 3.129
TH 10:30-11:20am
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27750 Bridges, K.
Mandatory WTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27725 Chestney, E.
Mandatory M 9:30-10:20am
JON 3.251
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27740 Schiess, W.
Mandatory T 2:00-2:50pm
JON 3.250
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27735 Petrie, S.
Mandatory M 3:10-4:00pm
JON 3.218
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27730 Meyer, R.
Mandatory M 5:30-6:20pm
JON 3.217
None
  • Upperclass-only elective
Legislation 396K 28775 Chinn, S.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 3.124
Final 5/13/08
  • 1L and upperclass elective
Managing Crises 371U 28090 Inman, B.
F 9:00am-12:00pm
SRH 3.109
  • Upperclass-only elective
Maritime Injuries Litigation 377D 28210 Robertson, D.
T 3:30-6:00pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
Mass Tort Litigation 370T 28075 Mullenix, L.
MTW 9:30-10:20am
TNH 3.125
Take-home 5/5/08
  • Upperclass-only elective
Negotiation 346K 27880 Hebert, P.
W 3:30-6:20pm
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
Non-Profit/Government 297R 29045 Harrington, E.
Mandatory None
29265
  • Upperclass-only elective
Non-Profit/Government 397R 29050 Harrington, E.
Mandatory None
29265
  • Upperclass-only elective
Nonprofit Organizations 379M 28500 Carson, L.
MT 2:00-3:15pm
TNH 2.123
Final 5/1/08
  • Upperclass-only elective
Nuclear Politics 379M 28365 Gavin, F.
W 9:00am-12:00pm
SRH 3.103
  • Upperclass-only elective
Oil and Gas 390 28765 Smith, E.
MTTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.137
Final 5/2/08
  • Upperclass-only elective
Partnership Tax 354Q 28005 Bowers, W.
O'Daniel, P.
M 10:30am-1:20pm
TNH 3.114
Final 5/2/08
  • Upperclass-only elective
Patent Law 479M 28545 Golden, J.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.124
Take-home 5/2/08
  • 1L and upperclass elective
Patent Prosecution Workshop 250T 27940 Highlander, S.
Wilson, M.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 4.201C
Floating
  • Upperclass-only elective
Policy Making in a Global Age 371U 28085 Gavin, F.
T 9:00am-12:00pm
SRH 3.108
  • Upperclass-only elective
Preparing for a Federal District Clerkship 279M 28335 Chestney, E.
Mandatory TH 2:00-3:40pm
CCJ 3.306
None
  • Upperclass-only elective
Products Liability 245 27855 Davis, M.
WTH 12:30-1:20pm
TNH 3.129
Floating
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 285 28715 Goode, S.
MT 2:00-2:50pm
TNH 2.140
Final 5/1/08
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 285 28717 Silver, C.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.142
Final 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Prosecution Internship 397P 28990 Kepple, R.
Montford, M.
Mandatory None
28340
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Prosecution
Prosecution Internship 279M 28340 Kepple, R.
Montford, M.
Mandatory W 5:30-7:20pm

None
28990
  • Upperclass-only elective
Public International Law 382G 28655 Engle, K.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.126
Floating
  • 1L and upperclass elective
Readings in Jurisprudence 279M 28300 Farrell, I.
Mandatory M 5:30-7:30pm
TNH 3.129
None
  • Upperclass-only elective
Readings in Roman Law 279M 28345 Kadens, E.
Mandatory TH 5:30-7:30pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Real Estate Finance 330M 27595 Rider, B.
TTH 4:00-5:15pm
TNH 2.139
Floating
  • 1L and upperclass elective
Regulation and Public Policy 479M 28550 Sage, W.
MTWTH 9:30-10:20am
TNH 3.126
Floating
  • Upperclass-only elective
Restorative Justice 379M 28505 Armour, M.
F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122
  • Upperclass-only elective
SMNR: Ancient Greek Law 397S 29080 Gagarin, M.
TH 3:30-5:20pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Bankruptcy, Advanced 397S 29095 Clark, L.
M 3:30-5:20pm
JON 4.201C
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Biodiversity Law 397S 29100 Benjamin, A.
T 5:30-7:30pm
CCJ 3.306
TH 3:30-6:30pm
TNH 3.128
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 29105 Bell, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Colloquium in Constitutional & Legal Theory 397S 29125 Berman, M.
TH 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Colloquium on Law/History/Humanities 397S 29130 Forbath, W.
Carton, E.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Constitutional Aspects of the American Welfare State 397S 29135 Levinson, S.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Control of Toxins in Products/Workplace 397S 29140 Wagner, W.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporate Governance 397S 29155 Cialone, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporate and International Finance and Governance 397S 29145 Hu, H.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporations, Securities, Community/International Transaction Law Practice 397S 29150 Carson, L.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Criminal Justice Policy: Corrections/Sentencing 397S 29160 Deitch, M.
W 2:00-5:00pm
SRH 3.102
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Deals 397S 29165 Litvak, K.
M 10:30am-12:20pm
TNH 3.129
W 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Economic Justice 397S 29055 Dickerson, M.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.138
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Emerging Issues in National Security Law 397S 29175 Lashus, K.
F 10:30am-12:20pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Enforcement of Intellectual Property 397S 29180 Gambrell, J.
Turner, R.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Entertainment Litigation/Contractual 397S 29185 Prather, L.
T 5:30-7:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 29190 Civins, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: First Amendment Law 397S 29205 Anderson, D.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Food Safety Law 397S 29210 McGarity, T.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Human Rights Research & Writing 397S 29070 Engle, K.
M 3:30-5:20pm
JON 5.220
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Business Litigation 397S 29225 Westbrook, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Law in U.S. Courts 397S 29230 Sullivan, S.
W 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International/Comparative Art & Antiquities Law 397S 29220 Baade, H.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law, Business & Economics Workshop 397S 29060 Black, B.
M 3:30-6:00pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Literature & the Law 397S 29245 Getman, J.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Modern Law Firm in Global Economy 397S 29075 Burton, W.
Dzienkowski, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Money Transfers/Laundering and Terror Financing 397S 29250 Stutts, W.
F 10:30am-12:20pm
JON 5.220
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Philosophy of Criminal Law 397S 29065 Farrell, I.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Public Service Lawyering 397S 29265 Harrington, E.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Paper
29050
29045
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Race, Law and U.S. Society 397S 29270 Thompson, S.
T 9:00am-12:00pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Software Licensing 397S 29275 Cavazos, E.
T 5:30-7:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Sports and Law 397S 29280 Berman, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court 397S 29290 Weinberg, L.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court Litigation 397S 29295 Cruz, T.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Texas Water Law 397S 29300 Torres, G.
M 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Trade, Environment & Human Rights 397S 29305 Hansen, P.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Wind, Energy and Other Renewables 397S 29310 Smith, E.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Secured Credit 380D 28570 Moll, D.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.140
Final 5/13/08
  • Upperclass-only elective
Securities Regulation 384N 28710 Hu, H.
MTW 8:19-9:20am
TNH 2.138
Final 4/30/08
  • Upperclass-only elective
Sexuality and the Law 279M 28355 Harel, A.
TH 12:30-2:10pm
TNH 3.127
Floating
  • Upperclass-only elective
Social Philosophy, Advanced Topics 379M 28450 Leiter, B.
M 3:30-6:30pm
JON 4.208B
Paper
  • Upperclass-only elective
Social Science & Law 379M 28515 Rose, M.
TTH 12:30-1:45pm
TNH 2.123
Take-home 5/7/08
  • Upperclass-only elective
Spanish for Lawyers 279M 28360 Munoz Ruiz, M.
W 3:30-5:20pm
TNH 2.123
Final 5/12/08
  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 27795 Powe, L.
MTW 9:30-10:20am
TNH 3.142
Final 5/9/08
  • Upperclass-only elective
State and Local Government 394P 28770 Baker, L.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 3.126
Final 5/8/08
  • 1L and upperclass elective
Texas Civil Litigation: Pretrial and Trial Strategy 376T 28200 Tottenham, T.
Varney, L.
Mandatory TH 2:30-5:20pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28180 Albright, A.
MTW 2:00-3:07pm
TNH 3.142
Final 5/1/08
  • 1L and upperclass elective
Texas Civil Procedure: Survey Workshop 179M 28280 Albright, A.
F 2:00-2:50pm
TNH 2.124
None
28180
  • Upperclass-only elective
Texas Criminal Procedure: Trial & Beyond 378P 28235 Womack, P.
TWTH 9:30-10:20am
TNH 3.124
Midterm 1/30/08
Midterm 2/19/08
Midterm 3/5/08
Midterm 3/26/08
Midterm 4/15/08
Final 5/9/08
  • Upperclass-only elective
Texas Marital Relations and Divorce 357 28025 Sampson, J.
MW 12:30-1:45pm
TNH 2.124
Paper
  • 1L and upperclass elective
Topics in Sustainable Development 379M 28519 Moore, S.
TH 3:30-6:30pm
BTL 101
  • Upperclass-only elective
Tort Across Borders 179M 28275 Markesinis, B.
Mandatory W 3:30-5:20pm
TNH 2.138
Floating
  • Upperclass-only elective
Trademarks 250N 27930 Barber, W.
Pirkey, L.
M 4:30-6:20pm
TNH 3.125
Final 5/12/08
  • Upperclass-only elective
Trialmasters 379M 28520 Perlmutter, M.
Mandatory TH 3:30-6:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
U.S. Law & National Security 271S 28080 Sievert, R.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Floating
  • Upperclass-only elective
Wills and Estates 489N 28755 Ascher, M.
MTWTH 10:30-11:20am
TNH 2.139
Final 5/6/08
  • Upperclass-only elective
Writing for the Court 279M 28285 Smith, B.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 6.203
None
  • Upperclass-only elective