Spring 2009 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 361 28110 LINDQUIST, S.
TW 9:05-10:20am
TNH 2.123
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Advocacy Practice/Theory for the New Millennium 476W 28250 MCCORMACK, T.
Mandatory MW 2:00-4:00pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey w/176N Skills 376M 28180 MCCORMACK, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/7/09
28200
28220
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey w/176N Skills 376M 28175 MCCORMACK, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/7/09
28185
28190
28195
28205
28210
28215
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28195 ROARK, B.
MCCORMACK, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28175
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28205 HINES, W.
MCCORMACK, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28175
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28190 MERICA, J.
MCCORMACK, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28175
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28220 TYLER, V.
MCCORMACK, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28180
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28215 BLEDSOE, M.
MCCORMACK, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28175
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28210 PAYAN, M.
MCCORMACK, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28175
  • Upperclass-only elective
Advocacy Survey: Skills 176N 28185 COLLINS, J.
MCCORMACK, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28175
  • Upperclass-only elective
Alternative Dispute Resolution 381R 28435 BRYANT, C.
W 12:30-1:45pm
TNH 2.140
TH 12:30-1:45pm
TNH 2.139
Final 5/11/09

  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Americans with Disabilities 348D 28030 CANTU, N.
W 3:30-6:30pm
TNH 3.125
Floating

  • 1L and upperclass elective
Analytic Methods 279M 28284 JOHNSON, C.
TTH 9:30-10:20am
TNH 3.126
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 279M 28283 VANCE, S.
Mandatory W 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
Bankruptcy 342M 28010 WESTBROOK, J.
MT 2:00-3:15pm
TNH 2.140
Final 5/8/09

  • Upperclass-only elective
Bioethics and Law 379M 28330 ROBERTSON, J.
MW 9:05-10:20am
TNH 3.129
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 27965 SCHIESS, W.
WRIGHT, N.
TH 11:30am-1:20pm
TNH 3.126
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.140
None

  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 27960 MEYER, R.
MCCLURE, D.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.124
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
None

  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 232L 27940 EINHORN, E.
W 3:30-5:20pm
TNH 2.137
None

  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 27955 BRIDGES, K.
BERNSTEIN, M.
W 3:30-5:20pm
TNH 2.138
F 10:30am-12:20pm
TNH 2.138
None

  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 27970 YOUNGDALE, E.
DUNCAN, C.
WTH 3:30-5:20pm
TNH 2.123
None

  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Business Associations 474K 28150 SOKOLOW, D.
MTWTH 10:30-11:20am
TNH 2.139
Final 5/18/09

  • Upperclass-only elective
Business, Law, and Innovation 379M 28305 DELL, A.
T 4:30-7:30pm
TNH 2.140
Paper

  • 1L and upperclass elective
Capital Punishment 278R 28270 OWEN, R.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.142
Final 5/14/09

  • 1L and upperclass elective
Civil Litigation Skills, Intermediate 375W 28160 MCCORMACK, T.
GRANTHAM, J.
LAZAR, J.
MACRAE, A.
PITMAN, R.
Mandatory TH 12:30-3:15pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced 276S 28230 GOLDEN, M.
MCCORMACK, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm

None
28240
  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced 276S 28235 ROWE, J.
MCCORMACK, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm

None
28240
  • Upperclass-only elective
Civil Litigation, Advanced 376S 28240 BENNETT, J.
KEEL, P.
WEBRE, J.
MCCORMACK, T.
M 12:30-1:20pm
CCJ 3.306
T 12:30-3:15pm
CCJ 3.306
None
28230
28235
  • Upperclass-only elective
Climate Change Law & Policy 179M 28275 BENJAMIN, A.
GHOLZ, C.
W 5:30-7:30pm
TNH 3.127
F 1:30-4:30pm
TNH 3.127
Final 2/20/09

  • Upperclass-only elective
Clinic, Advanced 297W 28925 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 197W 28920 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 28930 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 397C 28510 DOWLING, T.
ALLISON, W.
Mandatory M 3:30-5:20pm
CCJ 1.312
None
28580
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence - Skills 397D 28580 DOWLING, T.
ALLISON, W.
Mandatory None
28510
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Capital Punishment 497C 28565 LEVIN, M.
MARCUS, J.
OWEN, R.
Mandatory W 2:30-4:20pm
CCJ 1.312
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights 397C 28515 SAMPSON, J.
Mandatory TTH 3:30-5:20pm
TNH 3.125
None
28585
28590
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28590 STRAUCH, L.
SAMPSON, J.
Mandatory None
28515
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28585 DUKE, L.
SAMPSON, J.
Mandatory None
28515
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Community Development 397C 28520 WAY, H.
MARTINEZ, F.
PLATTS-MILLS, E.
Mandatory M 2:00-4:00pm
CCJ 3.312
T 9:30-10:20am
CCJ 1.304
None
28595
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Community Development - Skills 397D 28595 WAY, H.
MARTINEZ, F.
PLATTS-MILLS, E.
Mandatory None
28520
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense 397C 28525 ALLISON, W.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
TNH 3.126
None
28600
28605
28610
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28600 CUMMINGS, P.
ALLISON, W.
Mandatory None
28525
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28605 HOUP, K.
ALLISON, W.
Mandatory None
28525
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28610 SEGURA, R.
ALLISON, W.
Mandatory None
28525
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Domestic Violence 397C 28530 LUNGWITZ, J.
Mandatory T 2:30-5:00pm
CCJ 3.302
None
28615
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Domestic Violence - Skills 397D 28615 LUNGWITZ, J.
Mandatory None
28530
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Environmental 397C 28535 TAYLOR, M.
Mandatory W 3:30-5:20pm
CCJ 3.310
None
28620
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Environmental Law - Skills 397D 28620 TAYLOR, M.
Mandatory None
28535
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Housing 497C 28570 FUCHS, F.
Mandatory T 3:30-5:20pm

None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Human Rights 397C 28539 DULITZKY, A.
Mandatory MT 2:00-3:15pm
JON 5.204
None
28623
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Human Rights - Skills 397D 28623 DULITZKY, A.
Mandatory None
28539
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Immigration 397C 28540 HINES, B.
GILMAN, D.
Mandatory TTH 3:30-5:00pm
CCJ 1.312
None
28625
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Immigration - Skills 397D 28625 HINES, B.
GILMAN, D.
Mandatory None
28540
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Juvenile Justice 397C 28545 SIGMAN, P.
Mandatory TTH 12:30-1:45pm
CCJ 1.312
None
28630
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Juvenile Justice - Skills 397D 28630 SIGMAN, P.
Mandatory None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Mediation 497C 28575 BRYANT, C.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: National Security 397C 28550 HUSKEY, K.
Mandatory TTH 3:30-5:20pm
TNH 3.114
None
28645
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: National Security - Skills 397D 28645 HUSKEY, K.
Mandatory None
28550
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Supreme Court 397C 28555 STURLEY, M.
FREDERICK, D.
Mandatory T 3:30-5:20pm
CCJ 3.212
F 10:30am-12:20pm
CCJ 3.212
None
28635
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28635 STURLEY, M.
FREDERICK, D.
Mandatory None
28555
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Transnational Worker Rights 397C 28560 BEARDALL, W.
Mandatory W 3:30-5:20pm
CCJ 3.306
None
28640
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Transnational Worker Rights - Skills 397D 28640 BEARDALL, W.
Mandatory None
28560
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Communication, Law, and Power 379M 28310 STEIN, L.
F 9:00am-12:00pm
NOA 1.110

  • Upperclass-only elective
Communications & Technology 379M 28315 FELDMAN, L.
TTH 12:30-1:45pm
TNH 3.127
Midterm 3/12/09
Paper

  • Upperclass-only elective
Conflict of Laws 382 28440 WEINTRAUB, R.
TWTH 2:00-2:50pm
TNH 3.124
Final 5/15/09

  • Upperclass-only elective
Const Law II: Advanced Constitutional Structure 381C 28420 PURSLEY, G.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.115
Final 5/7/09

  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Church & State 381C 28415 O'NEIL, R.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.125
Final 5/7/09
Paper

  • Upperclass-only elective
Const Law II: Civil Liberties 381C 28416 ABRAMSON, J.
TWTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.124
Floating

  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Gender and the Constitution 381C 28425 WISEMAN, Z.
MTW 11:30am-12:20pm
JON 3.212
Floating

  • 1L-only elective
Const Law II: Race and the Constitution 281C 28410 WOOLLEY, P.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.124
Final 5/14/09

  • 1L-only elective
Const Law II: Race/Sex Discrimination 381C 28430 STEIKER, J.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 2.138
Final 5/11/09

  • 1L and upperclass elective
Constitutional Strategies in Latin America 279M 28286 FERRERES, V.
TTH 11:30am-1:20pm
TNH 3.128
Final 5/6/09

  • Upperclass-only elective
Construction Litigation 264T 28125 SULLIVAN, M.
RYAN, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.125
Take-home 5/14/09

  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 28015 NEWBURGER, M.
M 3:30-6:20pm
TNH 2.123
Final 5/14/09

  • Upperclass-only elective
Core Readings in Public Law 379M 28297 PERRY, H.
W 3:30-6:30pm
BAT 5.102
None

  • Upperclass-only elective
Corp Law, Fin, Sec & Reorgs 384D 28465 CARSON, L.
MT 12:30-1:45pm
TNH 2.138
Final 5/7/09

  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 28070 CUNNINGHAM, W.
TH 3:30-6:30pm
GSB 3.106

  • Upperclass-only elective
Corporate Tax 379M 28320 PERONI, R.
MTW 10:30-11:20am
TNH 2.124
Final 5/18/09

  • Upperclass-only elective
Criminal Procedure: Prosecution 370M 28135 CHURGIN, M.
MTW 9:30-10:20am
TNH 3.142
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 28665 None

  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 197L 28660 None

  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 697L 28685 None

  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 28670 None

  • Upperclass-only elective
Domestic Violence and the Law 378J 28260 BUEL, S.
TH 12:30-3:00pm
TNH 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
Employment Law 361J 28115 DURST, P.
TTH 3:30-4:45pm
TNH 2.124
Final 5/14/09

  • Upperclass-only elective
Enterprise of Technology: Lab to Market 350C 28040 NICHOLS, S.
T 3:30-6:30pm
ETC 2.102
None

  • Upperclass-only elective
Environmental Law: Introduction to Air/Water/Toxics 341L 28003 WISEMAN, H.
TTH 2:00-3:15pm
TNH 2.123
Final 5/15/09

  • Upperclass-only elective
Estate Planning 456 28100 JOHANSON, S.
MTWTH 9:30-10:20am
TNH 3.124
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Ethics of Criminal Law 279M 28290 SAGE, K.
W 5:30-7:20pm
TNH 3.126
Floating

  • Upperclass-only elective
European Constitutionalism 279M 28285 FERRERES, V.
TWTH 9:13-10:20am
TNH 3.127
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Evidence for Nonlitigators 283 28460 GOODE, S.
MT 8:30-9:20am
TNH 3.124
Final 5/12/09

  • Upperclass-only elective
Federal Courts 386 28495 LINDQUIST, S.
TWTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.142
Final 5/6/09

  • Upperclass-only elective
Federal Criminal Law 223F 27784 KLEIN, S.
TTH 12:30-1:20pm
TNH 3.125
Floating

  • 1L and upperclass elective
Federal Income Tax 454J 28080 JOHNSON, C.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.139
Final 5/6/09

  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax of Trusts/Estates 254U 28090 ASCHER, M.
MW 2:00-2:50pm
TNH 3.129
Final 5/8/09

  • Upperclass-only elective
Feminist Jurisprudence 379M 28325 WISEMAN, Z.
MTW 2:00-2:50pm
TNH 3.126
Floating

  • Upperclass-only elective
Feminist Theory & Its Legal Application 279M 28292 COHEN, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • 1L-only elective
Financial Markets and Institutions 353M 28065 SPELLMAN, L.
TTH 2:00-3:30pm
UTC 1.104

  • Upperclass-only elective
Higher Education and the Law 355L 28095 RABBAN, D.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 2.124
Final 5/6/09

  • 1L and upperclass elective
Human Rights Research & Writing 379M 28340 ENGLE, K.
M 3:30-6:30pm
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
Indian Law, Federal 364G 28123 TORRES, G.
TW 12:30-1:45pm
TNH 3.129
Final 5/11/09
Take-home 5/11/09

  • Upperclass-only elective
International Litigation & Arbitration 382R 28455 WEINTRAUB, R.
TWTH 10:30-11:20am
TNH 2.123
Final 5/18/09

  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
International Tax 374R 28155 PERONI, R.
TW 2:00-3:15pm
TNH 3.127
Final 5/15/09

  • Upperclass-only elective
International Trade 382D 28445 HANSEN, P.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 2.123
Final 5/11/09

  • 1L and upperclass elective
Internship Program 897P 28693 DULITZKY, A.
Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Internship: other
Internship Program (Legislative) 397P 28692 CROUTER, M.
HARRINGTON, E.
Mandatory M 5:30-7:00pm
TNH 3.127
None

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Legislative
Internship Program (U.S. Attorney) 297P 28690 KLEIN, S.
BROWN, A.
Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
Judicial Internship Course 179M 28280 CROUTER, M.
Mandatory T 3:30-5:00pm
CCJ 3.306
None
28650
28655
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Program 497J 28655 CROUTER, M.
Mandatory None
28280
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Program 397J 28650 CROUTER, M.
Mandatory None
28280
  • Upperclass-only elective
Jurisprudence 339 27995 DEIGH, J.
MW 2:00-3:15pm
TNH 3.114
None

  • Upperclass-only elective
Juvenile Just Reform/Texas Legislative Procedure 379M 28300 DEITCH, M.
T 6:00-9:00pm
SRH 3.102
None

  • Upperclass-only elective
Labor Law 361K 28120 GETMAN, J.
TW 2:00-3:15pm
TNH 3.125
Take-home 5/15/09

  • Upperclass-only elective
Law in Latin America: A Comparative View 379M 28345 BRINKS, D.
TTH 2:00-3:15pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
Law, Business & Economics Workshop 253N 28067 RODRIGUEZ, D.
Mandatory M 3:30-5:00pm
TNH 2.111
Paper

  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Foreign and International Law 132C 27905 PRATTER, J.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 5.221
None

  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Texas Law 132C 27906 O'CONNELL, J.
Mandatory W 3:30-5:20pm
JON 5.221
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27935 BRIDGES, K.
Mandatory WTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.125
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27930 BRIDGES, K.
Mandatory WTH 10:30-11:20am
TNH 3.125
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27910 MEYER, R.
Mandatory M 3:20-4:10pm
JON 3.217
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27915 PETRIE, S.
Mandatory T 1:00-2:00pm
JON 3.218
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27920 SCHIESS, W.
Mandatory W 3:30-4:20pm
JON 3.250
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 27925 YOUNGDALE, E.
Mandatory TH 12:30-1:20pm
JON 3.215
None

  • Upperclass-only elective
Legislation 396K 28505 CHINN, S.
MT 3:30-4:45pm
TNH 3.142
Final 5/14/09

  • 1L and upperclass elective
Managing Crises 379M 28355 INMAN, B.
F 9:00am-12:00pm
SRH 3.109

  • Upperclass-only elective
Maritime Injuries Litigation 377D 28255 ROBERTSON, D.
M 3:30-6:20pm
TNH 3.115
None

  • Upperclass-only elective
Mass Tort Litigation 370T 28140 MULLENIX, L.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.124
Floating

  • Upperclass-only elective
Mexican & Latin American Law 279M 28287 MUNOZ RUIZ, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Final 5/14/09

  • Upperclass-only elective
Modern American Political Campaign 379M 28360 STEKLER, P.
GREENBERG, S.
T 9:00am-12:00pm
TCC 3.110

  • Upperclass-only elective
National Security Law 471N 28145 CHESNEY, R.
MTW 9:13-10:20am
TNH 2.124
Final 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Negotiation 346K 28025 RAU, A.
T 3:30-6:20pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
Negotiation 346K 28020 HEBERT, P.
W 3:30-6:20pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
Non-Profit/Government (2 or 3 hrs) 397R 28700 HARRINGTON, E.
Mandatory None
28885
  • Upperclass-only elective
Non-Profit/Government (2 or 3 hrs) 297R 28695 HARRINGTON, E.
Mandatory None
28885
  • Upperclass-only elective
Partnership Tax 354Q 28085 BOWERS, W.
O'DANIEL, P.
M 11:30am-2:30pm
TNH 3.127
Final 5/7/09

  • Upperclass-only elective
Patent Law 450L 28050 GOLDEN, J.
MTW 9:13-10:20am
TNH 3.140
Take-home 5/13/09

  • Upperclass-only elective
Patent Prosecution Workshop 250T 28060 HIGHLANDER, S.
WILSON, M.
Mandatory T 3:30-5:20pm
TNH 3.140
Floating

  • Upperclass-only elective
Policy Making in a Global Age 379M 28363 GAVIN, F.
M 2:00-5:00pm
SRH 3.102

  • Upperclass-only elective
Preparing for a Federal District Clerkship 279M 28289 PETRIE, S.
Mandatory T 3:30-5:20pm
TNH 2.138
None

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28480 BAKER, L.
MT 12:30-1:45pm
TNH 2.123
Final 5/7/09

  • 1L and upperclass elective
Professional Responsibility 385 28490 SULLIVAN, S.
MWTH 10:30-11:20am
TNH 3.140
Final 5/18/09

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28485 SILVER, C.
TWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.138
Take-home 5/6/09

  • 1L and upperclass elective
Professional Responsibility for Civil Litigators 285 28475 SILVER, C.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Take-home 5/14/09

  • 1L and upperclass elective
Property & Governance 279M 28288 RODRIGUEZ, D.
COHEN, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • 1L-only elective
Protection of Human Rights in International Law 348E 28035 ENGLE, K.
MT 12:30-1:45pm
TNH 2.124
Floating

  • 1L and upperclass elective
Public International Law 382G 28450 JINKS, D.
TTH 12:30-1:45pm
TNH 2.140
Floating

  • 1L and upperclass elective
Real Estate Transactions 331K 27820 RIDER, B.
TTH 3:30-4:45pm
TNH 2.137
Take-home 5/14/09

  • 1L and upperclass elective
Regulation and Public Policy 479M 28400 SAGE, W.
MTW 12:30-1:37pm
TNH 3.124
Floating

  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Restorative Justice 379M 28365 ARMOUR, M.
F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122

  • Upperclass-only elective
SMNR: American Constitutional Development 397S 28714 CHINN, S.
W 3:30-5:20pm
JON 5.220
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: American Constitutional Federalism 397S 28825 PURSLEY, G.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: American Legal History 397S 28720 BRACHA, O.
W 3:30-5:20pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: American Legal History: Citizenship/Race 397S 28715 CLEAVER, K.
T 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: American Legal History: Citizenship/Race 397S 28800 CLEAVER, K.
W 5:30-7:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Antitrust 397S 28725 GRAGLIA, L.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Arbitration 397S 28730 RAU, A.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Bankruptcy, Advanced 397S 28735 CLARK, L.
TH 2:30-4:20pm
JON 4.201C
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Behavioral Law & Economics 397S 28710 WILLIAMS, S.
TH 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Bioethics & Law: Reproductive Medicine 397S 28740 ROBERTSON, J.
M 3:30-5:20pm
JON 5.220
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 28745 BELL, J.
W 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Colloquium in Constitutional & Legal Theory 397S 28750 BERMAN, M.
TH 3:30-5:20pm
JON 5.220
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Environmental Law 397S 28755 BENJAMIN, A.
T 5:30-7:20pm
CCJ 3.306
TH 3:30-6:20pm
CCJ 3.306
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporate Governance 397S 28765 CIALONE, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.123
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporate and International Finance and Governance 397S 28760 HU, H.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Criminal Justice Policy: Corrections/Sentencing 397S 28770 DEITCH, M.
W 2:00-5:00pm
SRH 3.106
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Disaster Preparedness Law 397S 28775 DAVIS, H.
MAREINISS, D.
M 9:30-11:20am
CCJ 3.306
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Emerging Issues in National Security Law 397S 28780 LASHUS, K.
F 10:30am-12:20pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Enforcement of Intellectual Property 397S 28785 GAMBRELL, J.
TURNER, R.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 28790 CIVINS, J.
M 3:30-5:20pm
JON 4.201C
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Feminist Theory & Its Legal Application 397S 28792 COHEN, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Food Safety Law 397S 28795 MCGARITY, T.
M 3:30-5:20pm
JON 5.226
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Business Litigation 397S 28815 WESTBROOK, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Humanitarian Law 397S 28820 JINKS, D.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International/Comparative Art & Antiquities Law 397S 28810 BAADE, H.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Intersect of Intellectual Property/Antitrust 397S 28805 WRIGHT, J.
M 3:30-5:20pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Juvenile Justice, Selected Topics 397S 28705 CHURGIN, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Terrorism 397S 28830 CHESNEY, R.
M 3:30-5:20pm
JON 5.204
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Legal Issues in War on Terrorism 397S 28840 FRUMKIN, E.
F 10:30am-12:20pm
JON 5.204
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Legislative Process 397S 28835 SAMPSON, J.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Literature & the Law 397S 28845 GETMAN, J.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Maritime Law: Commercial Problems 397S 28850 STURLEY, M.
TH 3:30-5:20pm
JON 4.208B
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Modern Law Firm in Global Economy 397S 28855 BURTON, W.
DZIENKOWSKI, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Money Transfers/Laundering and Terror Financing 397S 28860 STUTTS, W.
TH 3:30-5:20pm
JON 5.226
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: NAFTA 397S 28905 HANSEN, P.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Nonprofit Organizations: Legal/Policy Issues 397S 28865 CARSON, L.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Philosophy of Criminal Law 397S 28870 FARRELL, I.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Professions & Professionals 397S 28875 SAGE, W.
W 3:30-5:20pm
JON 4.208B
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Property & Governance 397S 28880 RODRIGUEZ, D.
COHEN, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Public Service Lawyering 397S 28885 HARRINGTON, E.
M 3:30-5:20pm
JON 4.208B
Paper
28695
28700
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Social Movements & Legal Change 397S 28889 TORRES, G.
TH 12:30-2:20pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Software Licensing 397S 28890 CAVAZOS, E.
T 5:30-7:20pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Sports and Law 397S 28895 BERMAN, M.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court Litigation 397S 28900 CRUZ, T.
HO, J.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: U.S. Intelligence/FBI/Homeland Security/Law 397S 28915 SIEVERT, R.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.139
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Water Law & Policy in the 21st Century 397S 28908 COHEN, J.
TH 3:30-5:20pm
CCJ 3.306
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: White Collar Crime 397S 28910 MCNEIL, B.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Secured Credit 380D 28405 LITTWIN, A.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.140
Floating

  • Upperclass-only elective
Securities Regulation 384N 28470 HU, H.
MTW 8:20-9:20am
TNH 3.142
Final 5/12/09

  • Upperclass-only elective
Social Science & Law 379M 28370 ROSE, M.
TTH 12:30-1:45pm
TNH 3.115
Take-home 5/11/09

  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 28000 POWE, L.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.142
Final 5/18/09

  • Upperclass-only elective
State Intellectual Property Doctrines 379M 28375 BRACHA, O.
MT 2:00-3:15pm
TNH 2.124
Take-home 5/8/09

  • Upperclass-only elective
Terror/Consent: Constitutional/International Law 379M 28348 BOBBITT, P.
TTH 5:30-7:45pm
TNH 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
Texas Civil Litigation: Pretrial and Trial Strategy 376T 28245 TOTTENHAM, T.
VARNEY, L.
Mandatory TH 2:30-5:20pm
TNH 3.127
None

  • Upperclass-only elective
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28225 ALBRIGHT, A.
TWTH 12:30-1:37pm
TNH 3.142
Final 5/11/09

  • 1L and upperclass elective
Texas Community Property 179M 28282 SAMPSON, J.
MW 2:00-2:50pm
TNH 2.123
Final 3/6/09

  • Upperclass-only elective
Texas Crim Pro: Trial & Beyond 378P 28265 WOMACK, P.
MTW 12:30-1:20pm
TNH 3.126
Final 5/7/09
Midterm 2/4/09
Midterm 2/24/09
Midterm 3/11/09
Midterm 4/1/09
Midterm 4/21/09

  • Upperclass-only elective
Topics in Sustainable Development 379M 28380 MOORE, S.
TH 3:30-6:30pm
BTL 101

  • Upperclass-only elective
Trademarks 250N 28055 BARBER, W.
PIRKEY, L.
M 5:30-7:20pm
TNH 3.124
Final 5/12/09

  • Upperclass-only elective
Trialmasters 379M 28385 PERLMUTTER, M.
Mandatory TH 3:30-6:20pm
TNH 2.138
None

  • Upperclass-only elective
Venture Capital 379M 28390 GANOR, M.
TH 10:30-11:20am
TNH 2.124
F 10:30am-12:20pm
TNH 2.124
Final 5/18/09

  • Upperclass-only elective
Water Law & Policy in the 21st Century 279M 28294 COHEN, J.
TH 3:30-5:20pm
CCJ 3.306
Paper

  • Upperclass-only elective
Western Legal Tradition 379M 28350 KADENS, E.
TWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.123
Take-home 5/6/09

  • 1L and upperclass elective
Wills and Estates 489N 28500 ASCHER, M.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.140
Final 5/6/09

  • Upperclass-only elective
Wind Energy 379M 28395 SMITH, E.
MWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.137
Final 5/6/09

  • Upperclass-only elective
Writing for the Court 279M 28295 SMITH, B.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective