Spring 2018 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
ADV LGL RESEARCH: CORP SECURITIES 132C 27615 ZHANG, L.
Mandatory W 10:30am-12:20pm
JON 3.222
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/17/18 to 2/28/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
ADV LGL RESEARCH: TEXAS LAW 132C 27630 HILKIN, E.
Mandatory TH 9:10-11:00am
JON 3.222
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/18/18 to 3/1/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Administrative Law 361 27975 BLAIS, L.
Not Allowed WTHF 9:10-10:00am
TNH 3.127
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
Adv Lgl Wr: Writing for Business Clients 232D 27664 KIMBOL, P.
Mandatory T 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Adv Lgl Wr: Writing for Business Clients 232D 27660 KIMBOL, P.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Adv Skills: Criminal Skills 179P 28430 BLEDSOE, M.
MCCORMACK, T.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 2/8/18 to 4/5/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Adv Skills: Expert Witness 179P 28435 LEAHY, K.
MCCORMACK, J.
MCCORMACK, T.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/18/18 to 3/1/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Advanced Research in Criminal Justice 371V 28019 DEITCH, M.
Allowed TH 2:00-5:00pm
SRH 3.214

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Advanced Topics in Immigration Law and Policy 179P 28450 HINES, B.
Mandatory TH 6:15-8:05pm
TNH 3.125
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/16/18 to 2/27/18
  • Professor keeps waitlist
Advoc Prac/Thry for New Millen 476W 28125 MCCORMACK, T.
Mandatory MT 1:15-3:05pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 4 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Outside Courtroom A 279M 28175 GOLDEN, M.
KEEL, P.
MERONEY, R.
ROWE, J.
SANTOS, M.
MCCORMACK, T.
Allowed W 12:00-3:00pm
CCJ 3.306
None
28480
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Outside Courtroom B 279P 28480 GOLDEN, M.
KEEL, P.
MERONEY, R.
ROWE, J.
SANTOS, M.
MCCORMACK, T.
Mandatory TH 1:15-2:05pm
CCJ 3.306
None
28175
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey 376M 28060 GONZALEZ, D.
LEIN, D.
MCCORMACK, T.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.140
Final 5/10/18
28095
28110
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28070 MCCORMACK, T.
KELLY, C.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28065 MCCORMACK, T.
LEIN, D.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28100 MCCORMACK, T.
THOMAS, S.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28085 MCCORMACK, T.
NISHIMURA, C.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28110 SHEPPERD, E.
MCCORMACK, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28105 MCCORMACK, T.
WILLIAMS, A.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.302
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28075 MCCORMACK, T.
BLEDSOE, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28090 MCCORMACK, T.
MUNSON, S.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Advocacy Survey: Skills 176N 28095 MCCORMACK, T.
CASAS, A.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28060
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Alternative Dispute Resolution 381R 28590 SCHESKE, J.
Not Allowed WTH 2:15-3:30pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
America's Struggling Middle Class 279M 28180 DICKERSON, M.
Not Allowed TH 10:30am-12:20pm
TNH 2.123
Final

  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed other school
Americans with Disabilities 348D 27880 CANTU, N.
Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 2.124
Floating

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Animal Law 379M 28270 REVELEY, D.
Not Allowed TH 1:00-3:30pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
Antitrust 360K 27965 WICKELGREN, A.
Not Allowed MT 9:05-10:20am
JON 6.207/208
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 232H 27665 GREENMAN, J.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
CCJ 3.306
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Bankruptcy 342M 27840 WESTBROOK, J.
Not Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 3.142
Final 5/8/18

  • Upperclass-only elective
Business Associations 474K 28035 SOKOLOW, D.
Not Allowed MTWTH 10:30-11:20am
TNH 3.142
Final 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Capital Punishment 378R 28140 STEIKER, J.
Not Allowed M 3:45-6:15pm
TNH 2.124
Final 5/9/18

  • 1L and upperclass elective
Capital Punishment, Adv Topics 379P 28510 SCHONEMANN, R.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
JON 6.257
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic, Advanced 297W 29195 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 197W 29190 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 29200 Mandatory None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 697C 28765 DOWLING, T.
PRESS, C.
Mandatory T 1:15-3:15pm
TNH 3.114
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Capital Punishment 497C 28740 SCHONEMANN, R.
MARCUS, J.
POSEL, T.
Mandatory W 3:45-5:35pm
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 4 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Children's Rights 397C 28725 MCCOWN, F.
DUKE, L.
STRAUCH, L.
Mandatory TH 2:15-4:45pm
JON 6.203
None
28810
28805
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28810 STRAUCH, L.
MCCOWN, F.
Mandatory None
28725
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28805 DUKE, L.
MCCOWN, F.
Mandatory None
28725
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Civil Rights 697C 28770 NATARAJAN, R.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Criminal Defense 397C 28730 ROBERTS, C.
DYER, K.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.127
None
28815
28820
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28815 ROBERTS, C.
DYER, K.
Mandatory None
28730
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28820 ROBERTS, C.
Mandatory None
28730
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Domestic Violence 697C 28775 LUNGWITZ, J.
Mandatory T 2:15-4:45pm
JON 5.208
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Entrepreneurship/Community Development 697C 28780 WAY, H.
PLATTS-MILLS, E.
MARTINEZ, F.
Mandatory M 2:15-4:15pm
CCJ 3.306
TH 9:10-10:00am
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Environmental 697C 28750 HARAGAN, K.
Mandatory TH 2:15-4:05pm
JON 5.208
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Housing 497C 28745 FUCHS, F.
Mandatory T 3:45-5:35pm
OFF CAMPUS
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 4 Experiential hours
Clinic: Human Rights 697C 28755 DULITZKY, A.
Mandatory MW 2:15-3:30pm
TNH 3.114
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Immigration 697C 28760 STEGLICH, E.
GILMAN, D.
Mandatory TTH 3:45-5:15pm
TNH 3.129
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Juvenile Justice 697C 28785 SIGMAN, P.
Mandatory TW 2:15-3:30pm
TNH 3.115
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Legislative Lawyering 697C 28790 BRADY, H.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
JON 6.202
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Mental Health 697C 28795 CHURGIN, M.
Mandatory MW 3:45-5:15pm
TNH 4.110
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Supreme Court 397C 28735 STURLEY, M.
BUSBY, E.
ESKOW, L.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.115
F 10:30am-12:20pm
JON 6.257
None
28830
28825
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28825 BUSBY, E.
Mandatory None
28735
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28830 STURLEY, M.
BUSBY, E.
Mandatory None
28735
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Clinic: Transnational Worker Rights 697C 28800 BEARDALL, W.
BOCCHINI, A.
Mandatory TH 4:15-6:05pm

None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Coastal Watersheds 379M 28280 TAYLOR, M.
MCCLELLAND, J.
Not Allowed TTH 10:30-11:45am
JON 5.202/203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Comparative Law 382N 28630 MARKOVITS, I.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 3.115
None

  • 1L and upperclass elective
Conflict of Laws 282 28610 WOOLLEY, P.
Allowed MTWTH 9:10-10:00am
TNH 3.129
Early 3/9/18

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/16/18 to 3/5/18
Const Law II: Constitutional Design 381C 28545 LEVINSON, S.
FERRERES, V.
Allowed MW 2:15-3:30pm
JON 6.257
Final 5/5/18

  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Constitutional Interpretation 381C 28550 LEVINSON, S.
BOBBITT, P.
Allowed TTH 9:05-10:20am
JON 6.206
Final 5/7/18

  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Due Process/Equal Protection 381C 28555 FRANKLIN, C.
Not Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 6.207/208
Final 5/5/18

  • Upperclass-only elective
Const Law II: Election Law 381C 28560 FISHKIN, J.
Not Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 3.127
Final 5/5/18

  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Rights-Based Litigation 381C 28540 WEINBERG, L.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 3.129
None

  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 27855 NEWBURGER, M.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.124
Paper
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 27930 CUNNINGHAM, W.
Allowed TH 3:30-6:30pm
GSB 3.138

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Corporate Tax 454R 27950 JOHNSON, C.
Not Allowed MTWTH 2:15-3:05pm
JON 6.201
Final 5/8/18

  • Upperclass-only elective
Crim Procedure: Investigation 351K 27925 STRONG, G.
Not Allowed MT 2:15-3:30pm
TNH 3.142
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
Crim Procedure: Prosecution 370M 28010 LAURIN, J.
Not Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 3.127
Final 5/3/18

  • 1L and upperclass elective
Crisis Management 371V 28020 INMAN, B.
Allowed F 9:00am-12:00pm
SRH 3.122

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Current Issues in In-House Practice-From Staff Attorney to General Counsel 279M 28220 BLOUNT, S.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.128
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Directed Research and Study 197L 28855 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 28860 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 28865 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 397F 28845 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 297F 28840 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 197F 28835 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Domestic Violence and the Law 378J 28135 MARTINSON, E.
Allowed W 10:30am-1:10pm
JON 5.206/207
Paper

  • Upperclass-only elective
Econ Efficiency Analysis 353L 27927 MARKOVITS, R.
Allowed MTW 9:10-10:00am
TNH 3.115
Final 5/7/18
Midterm 3/6/18

  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed other school
Electronic Discovery and Digital Evidence 335E 27770 BALL, C.
Allowed M 3:45-6:25pm
JON 5.202/203
Midterm
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Emerging Skills for Litigators 179P 28445 HORTON, B.
MELSHEIMER, T.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 3/8/18 to 4/26/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Eminent Domain & Private Property 279M 28230 ELLIS, L.
JOHNS, C.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 2.140
Final 5/9/18

  • 1L and upperclass elective
Employment Law 361J 27985 DURST, P.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.124
Final 5/10/18

  • 1L and upperclass elective
Energy Law: Regulating Energy Markets 379M 28325 SPENCE, D.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.138
Final 5/10/18

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Environmental Law/Public Health 379M 28330 RAWLINS, R.
Allowed MW 12:30-2:00pm
SUT 3.112

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Environmental Law: Air & Water 341L 27835 MCGARITY, T.
Allowed MTW 1:15-2:05pm
JON 6.207/208
Final 5/8/18

  • 1L and upperclass elective
Evidence 483 28640 GOODE, S.
Not Allowed TWTH 9:10-10:17am
TNH 2.139
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
Evidence for Litigators 383 28635 MCCORMACK, T.
Allowed MWTH 10:30-11:20am
TNH 3.140
Final 5/2/18
28165
  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps waitlist
Evidence for Litigators - Supplement 179M 28165 MCCORMACK, T.
Allowed TH 11:20am-12:20pm
TNH 3.140
28635
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
  • Professor keeps waitlist
Family Law 340 27820 WILLIAMS, S.
Not Allowed MW 9:05-10:20am
TNH 3.124
Take-home 5/7/18

  • 1L and upperclass elective
Federal Courts 486 28690 VLADECK, S.
Not Allowed MWF 10:30-11:37am
TNH 3.127
Final 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Federal Courts 486 28685 YOUNG, E.
Allowed MW 5:45-7:45pm
TNH 2.140
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax of Trusts/Estates 354U 27955 ASCHER, M.
Not Allowed MTW 2:15-3:05pm
TNH 2.139
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 354J 27935 ASCHER, M.
Not Allowed MTW 9:10-10:00am
TNH 2.123
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 454J 27940 PERONI, R.
Not Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 2.123
Final 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Financial Methods for Lawyers 279P 28485 ROSENBLATT, M.
LEISKE, K.
LENDECKY, B.
Mandatory TTH 10:30-11:37am
TNH 2.137
None

  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Healthcare Law & Policy 379M 28335 SILVER, C.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
Higher Education and the Law 355L 27960 RABBAN, D.
Not Allowed TWTH 10:30-11:20am
TNH 3.114
Final 5/2/18

  • 1L and upperclass elective
Insurance 269 28005 AVRAHAM, R.
Allowed TW 8:10-10:05am
JON 6.257
Paper

  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 1/23/18 to 3/7/18
Intellectual Property, Intro 450G 27895 BRACHA, O.
Not Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 3.125
Take-home 5/2/18

  • Upperclass-only elective
International Arbitration: Practical Skills 279M 28240 GOLDBERG, M.
Not Allowed M 9:10-11:00am
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
International Human Rights Law 348E 27885 ENGLE, K.
Allowed W 3:45-6:35pm
TNH 2.124
Paper

  • 1L and upperclass elective
International Investor/State Arbitration 379M 28345 LOFTIS, J.
DEUTSCH, R.
TYLER, T.
Allowed M 3:45-6:55pm
JON 6.257
None

  • 1L and upperclass elective
International Law 382G 28625 JINKS, D.
Allowed WTH 2:15-3:30pm
TNH 3.142
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
International Tax 374R 28040 PERONI, R.
Not Allowed M 3:45-5:00pm
JON 6.206
T 3:45-5:00pm
JON 5.206/207
Paper
Final 5/4/18

  • Upperclass-only elective
Internatl Business Transactns 444 27850 HANSEN, P.
Allowed MTTH 2:15-3:22pm
TNH 2.140
Final 5/8/18

  • Upperclass-only elective
Internship: Government 497P 28900 WOOD, L.
Mandatory M 1:15-2:45pm
JON 5.206/207

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Government
  • 4 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Internship: International 897P 28910 HARRINGTON, E.
Mandatory 28875
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 8 Experiential hours
Internship: International 297P 28875 HARRINGTON, E.
Mandatory 28910
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 2 Experiential hours
Internship: Nonprofit 497P 28905 MARSH, A.
Mandatory M 2:15-3:30pm
JON 5.208

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Nonprofit
  • 4 Experiential hours
Internship: Semester in Practice 297P 28880 HARRINGTON, E.
Mandatory 28915
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 2 Experiential hours
Internship: Semester in Practice 897P 28915 HARRINGTON, E.
Mandatory 28880
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 8 Experiential hours
Internship: U.S. Attorney 297P 28885 KLEIN, S.
BROWN, A.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Intro to Domestic and International Arbitration 379M 28300 VAN GINKEL, E.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.139
Take-home 5/10/18

  • Upperclass-only elective
Intro to European Union Law 279M 28200 DAMMANN, J.
Allowed MW 10:30-11:20am
TNH 3.126
Final 5/2/18

  • 1L and upperclass elective
Judicial Internship Program 497P 28897 CROUTER, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
  • 4 Experiential hours
Judicial Internship Program (Supplement) 197P 28872 CROUTER, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
CCJ 3.306
None
28897
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
  • 1 Experiential hour
Jurisprudence 339 27815 POWERS, W.
Allowed TWTH 9:10-10:00am
JON 5.206/207
Final 5/7/18

  • 1L and upperclass elective
Law & Social Media 279M 28245 GARCIA, R.
Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
Final 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Law Libraries 335L 27790 BINTLIFF, B.
Not Allowed W 12:00-3:00pm
JON 2.206J
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Law, Finance and Science of Global Energy Transactions 379M 28355 ANDERSON, O.
BUTLER, J.
CHUCHLA, R.
Not Allowed W 3:45-6:30pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Legal Research, Advanced 132C 27625 STEINKE, M.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
JON 3.222
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/19/18 to 3/2/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Legal Spanish for the Practicing Attorney 179P 28475 WEIMER, C.
TREVINO, C.
Mandatory T 6:00-6:50pm
TNH 3.126
None

  • Upperclass-only elective
Legal Writing in Plain English 132D 27635 GARNER, B.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 2.138
Take-home 2/10/18

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 2/9/18 to 2/10/18
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27645 PALIN, L.
Mandatory T 5:45-7:35pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27640 PERIS, S.
Mandatory M 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27655 HAYNES, K.
Mandatory MW 3:45-5:35pm
TNH 2.123
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/17/18 to 3/5/18
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27650 BORDEN, D.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Mediation 381S 28605 SCHLESS, M.
Not Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.125
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Mediation 381S 28595 JURY, J.
Allowed M 2:15-3:30pm
JON 6.207/208
T 2:15-3:30pm
JON 6.206
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Mergers and Acquisitions 274J 28025 CALDER, A.
PITTS, J.
Allowed T 2:15-4:00pm
TNH 3.126
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
Narration and Problem Solving for Litigation 179P 28440 MCCORMACK, T.
AEBERSOLD, E.
BAXTER, S.
SANTOS, M.
WENDELL, W.
Mandatory MW 6:00-9:00pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/17/18 to 1/31/18
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Negotiation 346K 27865 SCHLESS, M.
Not Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 3.127
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27870 LASS, J.
Allowed W 3:45-6:35pm
JON 6.207/208
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27875 JURY, J.
SHARP, L.
MADERE, P.
SALTMARSH, S.
VAN GINKEL, E.
Allowed MT 9:05-10:20am
TNH 3.127
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Nonprofit Organizations 284E 28650 MARTINEZ, F.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.126
Final 5/4/18

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Oil and Gas 390 28705 BECKWORTH, J.
BALAGIA, J.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
Oil and Gas Taxation 390E 28710 SPELLINGS, J.
WRIGHT, D.
Not Allowed TH 1:30-4:20pm
TNH 2.137
Final 5/8/18

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Patent Prosecution Workshop 250T 27920 KRAWZSENEK, M.
WOHLERS, T.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Preparing for a Federal District Clerkship 279P 28495 AUSTIN, A.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.129
None

  • Upperclass-only elective
Preservation Law 379M 28375 RAWLINS, R.
Allowed TTH 9:30-11:00am
SUT 2.110

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Privacy Law: Personal Data Under US and EU Law 279M 28210 HUFFMAN, B.
Allowed F 10:30am-12:20pm
JON 5.206/207
Final 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28680 DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.123
Final 5/9/18
Paper

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28675 DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.123
Paper
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for LLMs 285 28665 WOOD, L.
Not Allowed WTH 8:10-9:00am
TNH 3.124
Final 5/10/18

  • LLM degree course only
Race and the Law 379M 28380 HENDERSON, S.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
Reading Group: Law's History 235P 27813 RABBAN, D.
Mandatory W 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper

  • 1L and upperclass elective
Reading Group: Starting & Managing a Law Practice 235G 27785 JORDAN, D.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps waitlist
Real Estate Law Drafting and Negotiations 279M 28190 ROFFWARG, A.
Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.206
Final 5/3/18

  • 1L and upperclass elective
Remedies 462L 27990 DICKERSON, M.
Not Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 3.124
Take-home 5/2/18

  • Upperclass-only elective
Renewable Energy Policy Issues 279M 28185 HUMBLE, M.
Not Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
Restorative Justice 379M 28390 ARMOUR, M.
Allowed F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Short course from 1/19/18 to 2/17/18
SMNR: African Law 397S 28960 FIELDER, L.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Antidiscrimination Law 397S 28970 FRANKLIN, C.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 28985 BELL, J.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Causation in Tort Law 397S 28950 ROBERTSON, D.
Allowed W 2:15-4:05pm
JON 5.208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Child Protection Issues 397S 28990 BENESCH, A.
Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Constitutionalism 397S 28935 JACOBSOHN, G.
Allowed W 3:30-6:30pm
BAT 1.104
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Comparative Middle East Law 397S 28920 AYOUB, S.
Allowed F 9:00am-12:00pm
CAL 422
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Corporate and International Finance and Governance 397S 29000 HU, H.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Criminal Justice Policy: Corrections/Sentencing 397S 29005 DEITCH, M.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.214
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Differing Roles of Evidence in Science and in Law 397S 28925 LAUDAN, L.
Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Emerging Cybersecurity Law and Policy Issues 397S 29155 CHESNEY, R.
TAIT, M.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Entertainment Law 397S 29015 FAIR, E.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.125
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 29020 CIVINS, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.206/207
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Equal Opportunity Law 397S 29025 FISHKIN, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Evidence, Advanced 397S 29030 GOODE, S.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Executive Branch of Texas Government 397S 29035 ERBEN, R.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Explorations in Constitutional Law & Politics Around the Globe 397S 29040 FORBATH, W.
FERRERES, V.
Allowed MT 5:45-7:35pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/16/18 to 3/5/18
  • Seminar
SMNR: Federal Criminal Law 397S 28940 PITMAN, R.
Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Food Safety Law 397S 29050 MCGARITY, T.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Business Litigation 397S 29060 WESTBROOK, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Petroleum Transactions 397S 29065 DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Islamic Law and Political Violence 397S 29070 AYOUB, S.
Allowed W 3:00-6:00pm
MEZ 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Jury in Theory & Practice 397S 29075 ABRAMSON, J.
Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Economics 397S 29080 WICKELGREN, A.
AVRAHAM, R.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Legal/Medical Services for Vulnerable Populations 397S 29095 SAGE, W.
WARREN-CLEM, K.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Mega-Settlements 397S 29105 BAKER, L.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Philosophy of Criminal Law 397S 29115 DEIGH, J.
Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Race and Politics: From the Black Power Movement to the Age of Trump 397S 29120 MOORE, L.
Allowed F 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Regulation of Financial Markets 397S 29130 STUTTS, W.
Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.207/8
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Reproductive Rights and Freedoms 397S 29135 BLAIS, L.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Sftwr/Vid Gm/Intract Ent 397S 29140 CAVAZOS, E.
Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.142
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Texas Wind Law 397S 29160 WETSEL, R.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Theories of Intellectual Property 397S 29055 BRACHA, O.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Topics in Corporate Law and Capital Markets 397S 29165 SPINDLER, J.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 5.206/7
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: U.S. Intelligence/FBI/Homeland Security/Law 397S 29185 SIEVERT, R.
Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.207/8
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Water for Everyone: Transformative Approaches to Mexico City's Water Crisis 397S 28930 COHEN, J.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
Secured Credit 380D 28530 LITTWIN, A.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.142
Final 5/10/18

  • Upperclass-only elective
Securities Regulation 384N 28660 HU, H.
Not Allowed MTW 8:00-9:00am
TNH 2.124
Final 5/4/18

  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 27830 POWE, L.
Allowed MTW 8:10-9:00am
TNH 3.126
Final 5/4/18

  • Upperclass-only elective
Supreme Court (A) 279M 28250 WEINBERG, L.
Allowed M 1:15-3:05pm
TNH 3.129
None

  • Upperclass-only elective
Supreme Court (B) 279M 28205 WEINBERG, L.
Allowed T 1:15-3:05pm
TNH 3.129
None

  • Upperclass-only elective
Tax Planning for Business Entities 379M 28395 SINGER, S.
Allowed TTH 11:00am-12:30pm
CBA 4.324

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Terror/Consent: Constitutional/International Law 379M 28400 BOBBITT, P.
Allowed TTH 5:45-7:50pm
TNH 2.123
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Short course from 1/16/18 to 3/1/18
Texas Civil Litigation: Pretrial and Trial Strategy 376T 28120 INCERTO, M.
MARTINEZ, S.
Mandatory TH 2:15-5:05pm
TNH 2.139
None

  • Upperclass-only elective
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28115 MCCOWN, F.
Allowed MTWTH 9:10-10:00am
TNH 3.125
Final 5/7/18

  • Upperclass-only elective
Texas Energy Law 279M 28195 SMITHERMAN, B.
Not Allowed T 5:35-7:35pm
TNH 3.124
Midterm 3/7/18
Take-home 5/9/18

  • 1L and upperclass elective
Texas Venture Labs Practicum 379M 28405 ADAMS, R.
Not Allowed M 6:00-9:00pm
CBA 4.328

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
The Lawyer as Advisor: Case Studies in Practical Lawyering and Counseling 279M 28215 THOMAS, C.
Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 5.206/207
None

  • 1L and upperclass elective
Trademarks 350N 27915 BONE, R.
Allowed MWTH 2:15-3:05pm
TNH 3.126
Final 5/3/18

  • Upperclass-only elective
Transactional Practice Skills 279P 28507 HAYNES, K.
Mandatory W 9:10-10:00am
TNH 3.126
TH 4:15-7:05pm
TNH 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/17/18 to 3/1/18
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Transactional Practice Skills 279P 28505 HAYNES, K.
Mandatory T 9:10-10:00am
TNH 3.126
TH 4:15-7:05pm
TNH 2.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/16/18 to 3/1/18
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Venture Capital 279M 28260 GANOR, M.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Final 5/9/18

  • Upperclass-only elective
Water Law and Policy for the Twenty-First Century 376L 28050 COHEN, J.
Not Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 5.206/7
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Water for Everyone: Transformative Approaches to Mexico City's Water Crisis Workshop 179M 28145 COHEN, J.
Not Allowed W 6:30-8:10pm
JON 6.257
Paper
28930
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Short course
  • Professor keeps waitlist
Wills and Estates 489N 28700 JOHANSON, S.
Not Allowed MTTH 9:10-10:17am
TNH 2.124
Final 5/5/18

  • Upperclass-only elective
Wills and Estates 489N 28695 JOHANSON, S.
Not Allowed MTTH 10:30-11:37am
TNH 2.124
Final 5/5/18

  • Upperclass-only elective