Spring 2019 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 461 28185 Adelman, D.
Allowed TWTH 9:10-10:17am
TNH 3.126
Final 5/9/19
  • Upperclass-only elective
Adv Skills: Criminal Court 179P 28550 Bledsoe, M.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
CCJ 3.306
None
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 2/14/19 through 4/11/19
  • 1 hour Experiential Learning credit
Advocacy Outside of the Courtroom A 279M 28345 Saltmarsh, S.
Keel, P.
Meroney, R.
Santos, M.
Rowe, J.
Not Allowed W 12:00-3:00pm
CCJ 3.306
None
28585
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Advocacy Outside of the Courtroom B 279P 28585 Saltmarsh, S.
Keel, P.
Meroney, R.
Santos, M.
Rowe, J.
Mandatory TH 1:15-2:05pm
CCJ 3.306
None
28345
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Advocacy Practice/Theory for the New Millennium 476W 28300 McCormack, T.
Mandatory MT 1:15-3:05pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 4 hours Experiential Learning credit
Advocacy Survey 376M 28240 Gonzalez, D.
Lein, D.
Golden, M.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.140
Final 5/11/19
28285
28260
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Advocacy Survey: Skills 176N 28260 Lein, D.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28245 Shepperd, E.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Advocacy Survey: Skills 176N 28285 Bledsoe, M.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Advocacy Survey: Skills 176N 28255 Kelly, C.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Advocacy Survey: Skills 176N 28275 Williams, A.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28280 Munson, S.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
28240
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Alternative Dispute Resolution 381R 28655 Van Ginkel, E.
Allowed W 3:45-6:35pm
TNH 2.123
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
America's Struggling Middle Class 379M 28425 Dickerson, M.
Not Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.140
Paper
  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed with other school
American Children in Poverty 371V 28207 Hole, M.
Allowed TH 9:00am-12:00pm
SRH 3.219
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Americans with Disabilities 348D 28085 Cantu, N.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.142
Floating
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professor keeps own waitlist
Animal Law 379M 28430 Reveley, D.
Not Allowed TH 1:00-3:30pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps own waitlist
Antitrust 360K 28175 Wickelgren, A.
Not Allowed MT 9:05-10:20am
JON 6.207/208
Final 5/10/19
  • Upperclass-only elective
Antitrust: Economic Analysis/Legal Interpretation 440M 28040 Markovits, R.
Allowed MTW 9:10-10:17am
JON 6.202
Final 5/9/19
Midterm 3/5/19
  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 232H 27905 Greenman, J.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Bankruptcy 342M 28055 Westbrook, J.
Not Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 3.142
Final 5/16/19
  • Upperclass-only elective
Business Associations 474K 28225 Sokolow, D.
Not Allowed MTWTH 9:10-10:00am
TNH 3.142
Final 5/9/19
  • Upperclass-only elective
Capital Punishment 378R 28320 Steiker, J.
Not Allowed M 3:45-6:25pm
TNH 2.138
Final 5/13/19
  • 1L and upperclass elective
Capital Punishment, Adv Topics 379M 28515 Schonemann, R.
Marcus, J.
Posel, T.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 6.207/208
None
  • Upperclass-only elective
  • 3 hours Experiential Learning credit
Clinic, Advanced 297W 29170 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 197W 29165 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 29175 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 697C 28790 Press, C.
Dowling, T.
Mandatory T 1:15-3:15pm
JON 6.203
None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Capital Punishment 497C 28780 Marcus, J.
Schonemann, R.
Posel, T.
Mandatory W 3:45-5:35pm
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 4 hours Experiential Learning credit
Clinic: Children's Rights 397C 28770 McCown, F.
Duke, L.
Strauch, L.
Mandatory TH 2:15-4:45pm
CCJ 3.306
28850
28855
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28855 Strauch, L.
McCown, F.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28850 McCown, F.
Duke, L.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Clinic: Civil Rights 697C 28795 Natarajan, R.
Mandatory T 2:15-3:30pm
TNH 3.128
TH 2:15-3:30pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Criminal Defense 697C 28789 Roberts, C.
Dyer, K.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.140
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Domestic Violence 697C 28800 Lungwitz, J.
Mandatory T 3:45-6:15pm
CCJ 3.310
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Entrepreneurship/Community Development 697C 28805 Way, H.
Martinez, F.
Mandatory M 2:15-4:15pm
CCJ 3.306
TH 9:10-10:00am
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Environmental 697C 28810 Haragan, K.
Mandatory TH 2:15-4:05pm
JON 6.203
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Housing 497C 28785 Fuchs, F.
Mandatory T 3:45-5:15pm
TRLA
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 4 hours Experiential Learning credit
Clinic: Human Rights 697C 28815 Dulitzky, A.
Mandatory MW 2:15-3:30pm
JON 6.207
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Immigration 697C 28820 Gilman, D.
Steglich, E.
Mandatory TTH 3:45-5:15pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Juvenile Justice 697C 28825 Sigman, P.
Castaneda, R.
Muckleroy, S.
Constantine, S.
Lister, M.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
JON 6.202
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Clinic: Legislative Lawyering 697C 28830 Brady, H.
Fischer, R.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
JON 5.208
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Mental Health 697C 28835 Churgin, M.
Mandatory MW 3:45-5:15pm
TNH 4.110
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Supreme Court 697C 28840 Busby, E.
Eskow, L.
Sturley, M.
Mandatory T 3:45-5:35pm
JON 6.257
F 10:30am-12:20pm
JON 6.257
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Clinic: Transnational Worker Rights 697C 28845 Beardall, W.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
OFF CAMPUS
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 hours Experiential Learning credit
Conflict of Laws 282 28670 Woolley, P.
Allowed MTWTH 9:10-10:00am
TNH 3.140
Early 3/15/19
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/22/19 through 3/11/19
Const Law II: Constitutional Design 381C 28630 Levinson, S.
Ferreres, V.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 3.127
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Election Law 381C 28645 Fishkin, J.
Not Allowed TTH 10:25-11:40am
TNH 3.127
Final 5/15/19
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Free Speech 381C 28650 Rabban, D.
Not Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 2.124
Final 5/11/19
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Rights-Based Litigation 381C 28625 Weinberg, L.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 28065 Newburger, M.
Not Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.125
Paper
Final 5/13/19
  • Upperclass-only elective
Copyright 350K 28100 Bracha, O.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.137
Take-home 5/10/19
  • 1L and upperclass elective
Core Readings in Public Law 379M 28455 Perry, H.
Allowed T 3:30-6:30pm
BAT 1.104
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Corporate Governance 354D 28130 Cunningham, W.
Allowed TH 3:30-6:30pm
RRH 4.416
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Corporate Tax 454R 28155 Johnson, C.
Not Allowed TWTH 2:15-3:22pm
JON 5.201
Final 5/16/19
  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps own waitlist
Covert Action and U.S. National Security Policy 379M 28457 Slick, S.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.360
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Crim Procedure: Investigation 351K 28120 Strong, G.
Not Allowed TW 2:15-3:30pm
TNH 3.142
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Crisis Management 371V 28210 Inman, B.
Allowed F 9:00am-12:00pm
SRH 3.122
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professor keeps own waitlist
Current Issues in In-House Practice-From Staff Attorney to General Counsel 279M 28355 Blount, S.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.126
Final 5/13/19
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Directed Research and Study 197L 28885 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 28895 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 28890 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 397F 28880 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Directed Research and Study Teaching Assistant 297F 28875 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Directed Research and Study Teaching Assistant 197F 28870 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Domestic Violence and the Law 378J 28310 Martinson, E.
Not Allowed W 2:15-4:55pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
Electronic Discovery and Digital Evidence 335E 28010 Ball, C.
Broadaway, A.
Allowed M 3:45-6:30pm
JON 5.202
Final 5/13/19
Midterm 3/14/19
  • Upperclass-only elective
  • 3 hours Experiential Learning credit
Emerging Skills: Litigators 179P 28560 Horton, B.
Melsheimer, T.
Mandatory TH 10:30am-12:37pm
TNH 2.124
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 3/28/19 through 5/2/19
  • 1 hour Experiential Learning credit
Eminent Domain & Private Property 279M 28360 Ellis, L.
Johns, C.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.127
Final 5/13/19
  • 1L and upperclass elective
Employment Law 361J 28190 Durst, P.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Final 5/8/19
  • 1L and upperclass elective
Energy Law: Regulating Energy Markets 379M 28460 Spence, D.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Final 5/8/19
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Environmental Law/Public Health 379M 28465 Rawlins, R.
Allowed MW 12:30-2:00pm
SUT 3.112
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Environmental Law: Air & Water 341L 28050 McGarity, T.
Allowed MTW 2:15-3:05pm
TNH 3.124
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28695 Wellborn, O.
Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 2.139
Final 5/15/19
  • Upperclass-only elective
Evidence for Litigators 483 28700 McCormack, T.
Allowed MW 10:30-11:20am
TNH 3.140
TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.140
Final 5/15/19
  • Upperclass-only elective
  • 1 hour Experiential Learning credit
Family Law 340 28035 Williams, S.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.139
Floating
  • 1L and upperclass elective
Federal Courts 486 28740 Vladeck, S.
Not Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 2.138
Final 5/15/19
  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 454J 28140 Morse, S.
Allowed TWTH 9:10-10:17am
TNH 2.123
Final 5/9/19
  • Upperclass-only elective
Financial Methods for Lawyers 272P 28215 Lendecky, B.
Moore, B.
Mandatory TTH 10:30-11:37am
TNH 2.123
None
  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 1/22/19 through 4/18/19
  • 2 hours Experiential Learning credit
Healthcare Law & Policy 379M 28470 Silver, C.
Not Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
Innovation Law and Policy in the Biopharmaceutical Industry 379M 28490 Wasserman, M.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 6.257
Final 5/11/19
  • Upperclass-only elective
Insurance 269 28200 Avraham, R.
Allowed TW 8:10-10:17am
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/29/19 through 3/13/19
International Arbitration: Practical Skills 279M 28365 Goldberg, M.
Not Allowed M 9:10-11:35am
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
International Business Transactions 444 28060 Hansen, P.
Allowed MTWTH 1:15-2:05pm
TNH 2.123
Final 5/16/19
  • Upperclass-only elective
Internship: Government 497P 28930 Gaebler, H.
Mandatory M 2:15-3:30pm
JON 5.208
  • Upperclass-only elective
  • 4 hours Experiential Learning credit
Internship: International 297P 28902 Harrington, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 2 hours Experiential Learning credit
Internship: International 897P 28933 Harrington, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 8 hours Experiential Learning credit
Internship: Judicial 497P 28925 Crouter, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • 4 hours Experiential Learning credit
Internship: Judicial (Supplement) 197P 28900 Crouter, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • 1 hour Experiential Learning credit
Internship: Legislative 397P 28915 Wood, L.
Mandatory M 3:00-4:30pm
TNH 3.128
  • Upperclass-only elective
  • 3 hours Experiential Learning credit
Internship: Nonprofit 497P 28920 Wood, L.
Mandatory M 1:15-2:45pm
TNH 3.128
  • Upperclass-only elective
  • 4 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Internship: Prosecution 597P 28934 Kepple, R.
Sylestine, J.
Mandatory W 5:45-7:35pm
TNH 3.115
  • Upperclass-only elective
  • 5 hours Experiential Learning credit
Internship: Semester in Practice 897P 28935 Harrington, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 8 hours Experiential Learning credit
Internship: Semester in Practice 297P 28905 Harrington, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 2 hours Experiential Learning credit
Internship: U.S. Attorney 297P 28910 Klein, S.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Law & Social Media 279M 28375 Garcia, R.
Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
Final 5/15/19
  • Upperclass-only elective
Law, Finance, and Science of Global Energy Transactions 379M 28485 Anderson, O.
Butler, J.
Chuchla, R.
Allowed W 3:45-6:45pm
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Legal Research, Advanced 132C 27855 Brownfield, M.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
JON 3.222/223
None
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/25/19 through 3/8/19
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Legal Research, Advanced: Corporations/Securities 132C 27860 Zhang, L.
Mandatory W 10:30am-12:20pm
JON 3.222/223
None
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/23/19 through 3/6/19
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Legal Research, Advanced: Texas Law 132C 27865 Hilkin, E.
Mandatory TH 9:10-11:00am
JON 3.222/223
None
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/24/19 through 3/7/19
  • Professional Skills
  • 1 hour Experiential Learning credit
Legal Spanish for the Practicing Attorney 179P 28570 Trevino, C.
Weimer, C.
Mandatory T 6:00-6:50pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing in Plain English 132D 27870 Garner, B.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 2.140
Take-home 2/9/19
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 2/8/19 through 2/9/19
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27875 Sharp, S.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27880 Palin, L.
Mandatory T 6:00-7:50pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27885 Derose, Z.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 2.123
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27890 Borden, D.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
Legal Writing, Advanced: Writing for Business Clients 232D 27900 Kimbol, P.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
Legal Writing, Advanced: Writing for Business Clients 232D 27895 Kimbol, P.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.127
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 hours Experiential Learning credit
Legislation & Statutory Interpretation 396K 28765 Nelson, J.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.123
Take-home 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Mediation 381S 28660 Schless, M.
Not Allowed M 3:45-6:35pm
JON 6.207
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Mediation 381S 28665 Jury, J.
Allowed MT 2:15-3:30pm
JON 5.206/207
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Mergers and Acquisitions 279P 28600 Calder, A.
Pitts, J.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 2.140
Take-home 4/15/19
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 3/29/19 through 4/6/19
  • Professor keeps own waitlist
Narration and Problem Solving for Litigation 179P 28575 Aebersold, E.
Wendell, W.
Baxter, S.
Santos, M.
Mandatory MW 6:00-9:00pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/23/19 through 2/6/19
  • 1 hour Experiential Learning credit
National Security Law and the Intelligence Community: Surveillance and Covert Action 379M 28495 Chesney, R.
Allowed TW 9:05-10:20am
TNH 3.125
Final 5/10/19
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
National Security Law: Detention, Treatment, and Trial 379M 28500 Vladeck, S.
Not Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 3.126
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Negotiation 346K 28080 Jury, J.
Allowed MT 9:05-10:20am
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Negotiation 346K 28070 Schless, M.
Not Allowed T 3:45-6:35pm
JON 6.207
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
Negotiation 346K 28075 Lass, J.
Not Allowed TH 4:15-6:55pm
JON 6.207/208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 hours Experiential Learning credit
  • Professor keeps own waitlist
Nonprofit Law 379M 28480 Staricka, S.
Not Allowed TW 9:05-10:20am
JON 6.206
Floating
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Oil and Gas 390 28755 Beckworth, J.
Balagia, J.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.123
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Oil and Gas Taxation 390E 28760 Wright, D.
Spellings, J.
Allowed T 3:45-6:25pm
TNH 2.124
Final 5/13/19
  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed with other school
Partnership Tax 354Q 28145 Bowers, W.
O'Daniel, P.
Not Allowed M 12:15-3:05pm
JON 6.206
Final 5/10/19
  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps own waitlist
Patent Litigation 350R 28110 Hurt, C.
Sojoodi-Haghighi, E.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 2.123
None
  • Upperclass-only elective
Patent Prosecution Workshop 250T 28115 Krawzsenek, M.
Wohlers, T.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • 2 hours Experiential Learning credit
Payment Systems 380C 28615 Kull, A.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.142
Final 5/11/19
  • 1L and upperclass elective
Preparing for a Federal District Clerkship 279P 28595 Austin, A.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
Paper
  • Upperclass-only elective
Privacy Law: Personal Data Under US and EU Law 279M 28390 Huffman, B.
Allowed F 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
Final 5/15/19
  • 1L and upperclass elective
Professional Responsibility 385 28725 Haynes, K.
Allowed MW 2:15-4:45pm
TNH 2.140
Final 3/13/19
Take-home 3/11/19
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/23/19 through 3/13/19
Professional Responsibility Comparing Law and Medicine 385 28730 Sage, W.
Not Allowed TTH 9:05-10:20am
TNH 3.129
Floating
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for Civil Litigators 385 28720 Silver, C.
Not Allowed TTH 9:05-10:20am
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for LLMs 285 28715 Wood, L.
Not Allowed TTH 8:10-10:00am
TNH 2.124
Early 3/15/19
  • LLM degree course only
  • Short course from 1/22/19 through 3/7/19
  • Professor keeps own waitlist
Public International Law 382G 28675 Jinks, D.
Allowed WF 11:50am-1:05pm
TNH 3.126
Final 5/11/19
Paper
  • 1L and upperclass elective
Race, Immigration & Citizenship 379M 28509 Dorn, E.
Allowed T 9:00am-12:00pm
SRH 3.360
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Real Estate Development 331D 27850 Rider, B.
Roffwarg, A.
Allowed T 2:15-3:30pm
TNH 3.126
TH 2:15-3:30pm
TNH 3.124
Final 5/8/19
  • Upperclass-only elective
Religious Liberty 179M 28327 Young, E.
Sasser, H.
Allowed TH 5:45-7:35pm
JON 5.206/207
Floating
Paper
  • Upperclass-only elective
Remedies 362L 28196 Laycock, D.
Allowed MTW 1:15-2:05pm
JON 5.206/207
Final 5/16/19
  • 1L and upperclass elective
Restorative Justice 379M 28520 Armour, M.
Allowed F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Short course from 1/25/19 through 2/23/19
SMNR: Aquinas: Treatise on Law 397S 28937 Budziszewski, J.
Allowed M 10:00am-1:00pm
JES A215A
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Art and Cultural Property Law 397S 28950 Fielder, L.
Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Behavioral Law & Economics 397S 28955 Williams, S.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business Law Workshop 397S 28965 Ganor, M.
Spindler, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Climate Change & Entrepreneurialism 397S 28940 Bowman, A.
Not Allowed M 5:45-7:35pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Comparative Constitutional Law 397S 28975 Fielder, L.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Conflict Management: Preventing and Ending Civil Wars 397S 29055 Kuperman, A.
Allowed T 6:00-9:00pm
SRH 3.312
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Corporate Law and Capital Markets 397S 28970 Spindler, J.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Corporate and International Finance and Governance 397S 28980 Hu, H.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Crime and Punishment 397S 29090 Henderson, S.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Criminal Justice Policy: Corrections and Sentencing 397S 28985 Deitch, M.
Allowed M 2:00-5:00pm
SRH 3.220
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Emerging Cybersecurity Law and Policy Issues 397S 29130 Sulmeyer, M.
Allowed M 3:45-5:35pm

Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Entertainment Law 397S 28990 Pajak, K.
Not Allowed W 1:15-3:05pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 28995 Civins, J.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Equal Opportunity Law 397S 29000 Fishkin, J.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Executive Branch of Texas Government 397S 29010 Erben, R.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Federal Criminal Law 397S 29020 Pitman, R.
Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Food Safety Law 397S 29025 McGarity, T.
Allowed T 3:45-5:35pm
JON 5.208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Health Justice and the Medical-Legal Partnership 397S 29080 Sage, W.
Warren-Clem, K.
Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Higher Education and the Law 397S 29030 Rabban, D.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.201
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: International Business Litigation 397S 29045 Westbrook, J.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Human Rights, Anti-Impunity, and Criminal Law 397S 29040 Engle, K.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 5.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Humanitarian Law 397S 29050 Jinks, D.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Petroleum Transactions for LLMs 397S 29011 Anderson, O.
Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Islamic Law and Political Violence 397S 29012 Ayoub, S.
Allowed W 3:00-6:00pm
JON 5.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Law and Economics 397S 29070 Avraham, R.
Wickelgren, A.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 5.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Justice 397S 29075 Deigh, J.
Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Managing the Clean Energy Transition 397S 29085 Spence, D.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Maritime Law-Commrc Prob 397S 29135 Sturley, M.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.128
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Policing the Police 397S 29015 Laurin, J.
Not Allowed F 10:30am-12:20pm
JON 5.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Popular Sovereignty 397S 29125 Levinson, S.
Bobbitt, P.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 5.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Race and Politics - From the Black Power Movement to the Age of Trump 397S 29095 Moore, L.
Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Refugee Law & Policy 397S 29100 Gilman, D.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: Regulation of Financial Markets 397S 29105 Stutts, W.
Not Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Software/Video Game/Interactive Entertainment 397S 29115 Cavazos, E.
Allowed T 5:45-7:35pm
JON 5.206/207
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court 397S 29120 Sager, L.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Theories of Intellectual Property 397S 29035 Bracha, O.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Transnational Class Actions 397S 29145 Mullenix, L.
Not Allowed M 1:15-3:05pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Water for Everyone: Transformative Approaches to Mexico City's Water Crisis 397S 29150 Cohen, J.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
  • Professor keeps own waitlist
SMNR: White Collar Crime 397S 29155 Brainin, S.
McNeil, B.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Securities Regulation 384N 28710 Hu, H.
Not Allowed MTW 8:00-9:00am
TNH 2.123
Final 5/14/19
  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 28045 Powe, L.
Allowed MW 10:30-11:20am
TNH 3.125
T 10:30-11:20am
TNH 2.124
Final 5/14/19
  • Upperclass-only elective
Supreme Court (A) 279M 28400 Weinberg, L.
Not Allowed M 1:15-2:55pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
Supreme Court (B) 279M 28405 Weinberg, L.
Not Allowed T 1:15-2:55pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
Sustaining Orbital Activities: Laws, Policies, and Strategies 179P 28580 Howard, D.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 2.124
None
  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 1/25/19 through 1/26/19
Tax Planning for Business Entities 379M 28530 Singer, S.
Not Allowed TTH 12:30-2:00pm
CBA 4.304
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Technology Transactions 279P 28604 Barrett, M.
Reiter, D.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
Telecommunications Law & Policy 279M 28410 Cosgrove, J.
Allowed TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.126
Final 5/15/19
Paper
  • Upperclass-only elective
Terror/Consent: Constitutional/International Law 379M 28535 Bobbitt, P.
Allowed TTH 5:45-8:15pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Short course from 1/22/19 through 3/7/19
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28290 McCown, F.
Allowed MTWTH 9:10-10:00am
TNH 3.124
Final 5/9/19
  • Upperclass-only elective
Texas Energy Law 279M 28415 Smitherman, B.
Not Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.124
Floating
Midterm 3/13/19
  • Upperclass-only elective
Texas Venture Labs Practicum 379M 28540 Butler, J.
Allowed M 6:00-9:00pm
RRH 3.406
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
The Great Writ 279M 28367 Oldham, A.
Ezell, T.
Not Allowed W 5:45-7:35pm
TNH 3.125
Final 5/14/19
  • Upperclass-only elective
The Immigration Consequences Of Criminal Conduct 179P 28555 Steglich, E.
Hines, B.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/22/19 through 3/5/19
  • Professor keeps own waitlist
The International Law of Cyber Conflict 179P 28569 Schmitt, M.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 3.125
Take-home 4/18/19
  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 4/12/19 through 4/13/19
The Lawyer as Advisor: Case Studies in Practical Lawyering and Counseling 279M 28385 Thomas, C.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.126
None
  • 1L and upperclass elective
The Power and Politics of Gender in Global Affairs 179M 28324 Malvesti, M.
Allowed WTH 6:00-9:00pm
SRH 3.124
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Short course from 1/24/19 through 2/7/19
Topics in Criminal Justice Policy Reform: Addressing the Criminalization of Poverty 179P 28565 Steiker, C.
Mandatory M 3:45-6:15pm
TNH 3.126
None
  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 1/28/19 through 3/4/19
Topics in Theory/Practice of Arbitration 279M 28370 Bone, R.
Ferreres, V.
Allowed TTH 3:45-5:35pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 1/22/19 through 3/7/19
Transaction Practice Skills: Doing Deals 279P 28605 Goodin, R.
Hillebrand, T.
Mandatory M 3:45-6:15pm
TNH 3.124
  • 1L and upperclass elective
  • Short course from 1/28/19 through 4/8/19
Transactions 279M 28417 Ortman, D.
Allowed MW 9:10-10:00am
TNH 2.124
Final 5/10/19
  • 1L and upperclass elective
United States Constitutional Law for Foreign Lawyers 279M 28350 Perry, H.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Floating
  • LLM degree course only
Venture Capital 279M 28420 Ganor, M.
Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Final 5/13/19
  • Upperclass-only elective
Water Law 376L 28235 Cohen, J.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 5.206/207
Paper
  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed with other school
Water for Everyone Workshop 179M 28340 Cohen, J.
Not Allowed W 5:45-6:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professor keeps own waitlist
Wills and Estates 489N 28750 Ascher, M.
Not Allowed MTW 9:10-10:17am
TNH 2.139
Final 5/9/19
  • Upperclass-only elective