Fall 2019 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 361 27900 GOLDEN, J.
Allowed MT 9:05-10:20am
TNH 3.125
Take-home 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Administrative Law, Texas 361E 27905 BENNETT, C.
Allowed MW 4:30-5:45pm
TNH 3.142
Midterm 11/18/19
Paper

  • Upperclass-only elective
Admiralty Law 377 28080 STURLEY, M.
Allowed MWTH 2:15-3:25pm
TNH 3.115
Floating

  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps waitlist
Advanced Legal Writing Workshop 132D 27615 SCHIESS, W.
Mandatory F 1:00-8:30pm
TNH 2.139
SA 9:00am-4:00pm
TNH 2 .139
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 9/27/19 to 9/28/19
  • Professional Skills
Advanced Legal Writing: TQ 232D 27635 BRIDGES, K.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.127

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • Professor keeps waitlist
Advanced Problem Solving Techniques 179P 28280 MCCORMACK, T.
AEBERSOLD, E.
Mandatory MW 6:00-9:00pm
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/28/19 to 9/16/19
  • 1 Experiential hour
Advanced Strategic Planning in Civil Litigation 179M 28094 BECK, D.
Not Allowed TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.140
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/29/19 to 10/10/19
Advocacy Survey 376M 28030 GONZALEZ, D.
LEIN, D.
GOLDEN, M.
Allowed M 11:50am-1:05pm
TNH 3.140
W 11:50am-1:05pm
TNH 3.142
Final 12/12/19

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Advocacy Survey: Skills 176N 28035 GONZALEZ, D.
KELLY, C.
SHEPPERD, E.
WINTERS, J.
MERICA, J.
HARGETT, R.
CASAS, A.
THOMAS, S.
MCCABE, P.
VERNON, E.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.306
28030
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Advocacy Survey: Skills 176N 28055 BLEDSOE, M.
GONZALEZ, G.
RAJENDRAN, E.
WILLIAMS, A.
MACRAE, A.
HARBOUR, C.
SHARP, L.
WENDELL, W.
MURPHY, G.
MOORE, C.
HALPERN, D.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.306
28030
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Alternative Dispute Resolution 381R 28350 SCHESKE, J.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 3.140
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Antitrust 360K 27890 WICKELGREN, A.
Not Allowed MT 9:05-10:20am
TNH 3.129
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Appellate Advocacy 376U 28075 ROACH, R.
CAMPBELL, D.
SCHUMACHER, A.
Allowed TH 4:15-7:05pm
TNH 3.127
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Bankruptcy 442M 27810 LITTWIN, A.
Allowed MTW 10:30-11:37am
JON 5.206/207
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Business Associations 474K 27990 GANOR, M.
Allowed MWTH 2:15-3:22pm
TNH 3.142
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Business Associations for LLMs 474K 27995 GANOR, M.
Allowed MTTH 4:10-5:17pm
TNH 2.138
Final 12/11/19

  • LLM degree course only
Capital Markets and Financial Intermediation 379M 28215 SPINDLER, J.
Not Allowed TTH 2:00-3:30pm
RRH 5.408

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Capital Punishment 378R 28090 MARCUS, J.
SCHONEMANN, R.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.139
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Civil Rights Litigation 248C 27835 EDWARDS, J.
Allowed TH 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Paper

  • Upperclass-only elective
Clinic, Advanced 397W 28750 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 297W 28745 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 197W 28740 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 697C 28435 PRESS, C.
Mandatory T 1:15-3:15pm
JON 5.208

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Capital Punishment 497C 28425 MARCUS, J.
SCHONEMANN, R.
POSEL, T.
WHITING, V.
Mandatory T 2:15-4:05pm
JON 6.207

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 4 Experiential hours
Clinic: Children's Rights 697C 28440 DUKE, L.
STRAUCH, L.
WHITING, V.
Mandatory TH 2:15-4:45pm
TNH 3.129

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Civil Rights 697C 28445 NATARAJAN, R.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
CCJ 3.310

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Criminal Defense 697C 28450 ROBERTS, C.
DYER, K.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.140

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Domestic Violence 697C 28455 LUNGWITZ, J.
WHITING, V.
Mandatory T 3:45-6:15pm
CCJ 3.310

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Entrepreneurship/Community Development 697C 28460 WAY, H.
MARTINEZ, F.
Mandatory M 2:15-4:15pm
CCJ 3.306
TH 9:10-10:00am
CCJ 3.306

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Environmental 697C 28465 HARAGAN, K.
Mandatory TH 2:15-4:05pm
JON 5.208

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Human Rights 697C 28470 DULITZKY, A.
Mandatory MW 2:15-3:30pm
JON 6.207/208

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Immigration 697C 28475 GILMAN, D.
STEGLICH, E.
Mandatory TTH 3:45-5:15pm
CCJ 3.306

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Clinic: Supreme Court 697C 28485 BUSBY, E.
ESKOW, L.
STURLEY, M.
Mandatory T 3:45-5:35pm
JON 5.257
F 10:30am-12:20pm
JON 5.257

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
Clinic: Transnational Worker Rights 697C 28490 BEARDALL, W.
WILLETT, C.
Mandatory W 4:15-6:05pm
OFF CAMPUS
None

  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
  • 6 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Const Law II: Civil Rights 381C 28330 ABRAMSON, J.
Allowed WTH 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Floating

  • Upperclass-only elective
Const Law II: Constitutional Amendments in the United States and the World 381C 28325 ALBERT, R.
Allowed M 3:45-6:25pm
TNH 3.127
Floating

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Const Law II: Constitutional History 381C 28335 FORBATH, W.
Allowed TW 10:30-11:45am
TNH 3.140
Take-home 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Const Law II: The Constitution and the Modern Presidency 381C 28340 SAGER, L.
Not Allowed MT 2:15-3:30pm
JON 5.206/7
Paper

  • Upperclass-only elective
Construction Litigation 264T 27920 SULLIVAN, M.
ALLENSWORTH, W.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Take-home 12/18/19

  • Upperclass-only elective
Contracts for Foreign Lawyers 321Q 27510 SOKOLOW, D.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 2.124
Final 12/12/19

  • LLM degree course only
Copyright-Media Rights Drafting Workshop 379M 28160 HART, W.
Allowed WTH 2:15-3:30pm
JON 5.201
Floating

  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 27865 CUNNINGHAM, W.
Allowed TH 3:30-6:30pm
RRH 4.416

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Crim Procedure: Bail to Jail 370M 27940 LAURIN, J.
Not Allowed MT 2:15-3:30pm
TNH 2.137
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Criminal Defense, Advanced 270F 27935 DEGUERIN, D.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
TNH 2.124
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Cybersecurity Law & Policy 379M 28170 CHESNEY, R.
Allowed TW 9:05-10:20am
TNH 3.142
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Directed Research and Study 297L 28525 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 197L 28520 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 28530 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 297F 28510 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study Teaching Assistant 397F 28515 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Election Law and Policy 335F 27764 MARZIANI, M.
Not Allowed TTH 9:05-10:20am
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
Energy Development and Policy 379M 28180 ADELMAN, D.
HUMBLE, M.
Allowed T 3:45-6:15pm
TNH 3.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Energy Law: Regulating Energy Production 363U 27910 SPENCE, D.
Allowed MT 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Environmental Law: Toxics 341L 27800 WAGNER, W.
Allowed THF 10:30-11:45am
TNH 3.129
Floating

  • Upperclass-only elective
Equity and Diversity in Higher Education 379M 28184 GARCES, L.
Allowed T 1:00-4:00pm
SZB 364

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Evidence 483 28375 STRONG, G.
Not Allowed THF 10:30am-12:20pm
TNH 2.139
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Family Law 340 27795 WILLIAMS, S.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.139
Take-home 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Federal Courts 386 28395 WEINBERG, L.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
Federal Courts 486 28400 YOUNG, E.
OLDHAM, A.
Allowed MW 5:45-7:50pm
TNH 2.140
Final 12/18/19

  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 454J 27870 PERONI, R.
Not Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 2.139
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 454J 27875 ASCHER, M.
Not Allowed MTW 9:10-10:17am
JON 5.206/7
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Financial Methods for Lawyers 272P 27975 MORSE, S.
Mandatory TTH 1:00-2:07pm
TNH 2.138
None

  • Upperclass-only elective
  • 2 Experiential hours
Indigent Defense 279M 28110 DAVIDSON, K.
PETERSON, D.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
Innovation Law and Policy in the Biopharmaceutical Industry 379M 28220 WASSERMAN, M.
Allowed TW 2:15-3:30pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
Intellectual Property, Intro 450G 27845 BONE, R.
Allowed MWTH 2:15-3:22pm
TNH 2.138
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Intensive Litigation Advocacy Skills 375P 28015 MCCORMACK, T.
BAXTER, S.
BLEDSOE, M.
ELLWANGER, J.
SANTOS, M.
AEBERSOLD, E.
MERONEY, R.
TAYLOR, A.
LAZAR, J.
NEIDHARDT, T.
ROWE, J.
BETTAC, N.
Mandatory W 12:00-3:00pm
TNH 3.140
None
28025
  • Upperclass-only elective
  • 3 Experiential hours
Intensive Litigation Advocacy Skills 176H 28025 MCCORMACK, T.
BAXTER, S.
BLEDSOE, M.
ELLWANGER, J.
SANTOS, M.
LEAHY, K.
MCCORMACK, J.
WIRTH, S.
HOWRY, R.
COLLINS, K.
GREEN, G.
Allowed TH 1:15-2:05pm
TNH 3.140
None
28015
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
International Commercial Arbitration 335J 27770 DEUTSCH, R.
LOFTIS, J.
TYLER, T.
Not Allowed M 3:45-6:55pm
TNH 3.125
Final 12/18/19

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
International Human Rights Litigation 379M 28204 DULITZKY, A.
Not Allowed T 9:05-10:20am
TNH 2.140
TH 9:05-10:20am
TNH 2.124
Take-home 12/17/19

  • Upperclass-only elective
International Tax 374R 28010 PERONI, R.
Not Allowed MT 3:45-5:00pm
TNH 3.114
Final 12/18/19
Paper

  • Upperclass-only elective
Internship: Federal Public Defender 297P 28540 ALDREDGE, H.
KLEIN, S.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: other
  • 2 Experiential hours
Internship: Government 497P 28560 GAEBLER, H.
Mandatory T 3:45-5:00pm
JON 5.208

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Government
  • 4 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Internship: International 897P 28585 HARRINGTON, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 8 Experiential hours
Internship: International 297P 28545 HARRINGTON, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
  • 2 Experiential hours
Internship: Judicial 497P 28565 CROUTER, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
TNH 2.124

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
  • 4 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Internship: Legislative 497P 28570 BRADY, H.
Mandatory TTH 3:45-5:00pm
JON 6.202
None

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Legislative
  • 4 Experiential hours
Internship: Nonprofit 497P 28575 WOOD, L.
Mandatory M 1:15-2:45pm
TNH 3.114

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Nonprofit
  • 4 Experiential hours
Internship: Prosecution 597P 28580 KEPPLE, R.
SYLESTINE, J.
Mandatory W 5:45-7:35pm
TNH 3.115

  • Upperclass-only elective
  • Internship: Prosecution
  • 5 Experiential hours
Internship: Semester in Practice 897P 28590 HARRINGTON, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 8 Experiential hours
Internship: Semester in Practice 297P 28550 HARRINGTON, E.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
  • 2 Experiential hours
Internship: U.S. Attorney 297P 28555 BROWN, A.
KLEIN, S.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
  • 2 Experiential hours
Introduction to U.S. Law 243C 27815 WOOD, L.
Not Allowed T 8:10-10:00am
TNH 3.140
Final 12/16/19

  • LLM degree course only
Jails, Women and Oversight 371V 27954 DEITCH, M.
Allowed TH 2:00-5:00pm
SRH 3.220

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Law of Music Festivals 179P 28295 VAN DYKE, H.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
JON 6.207/208
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/29/19 to 10/10/19
Legal English 179P 28300 EPISCOPO, S.
Mandatory TH 3:45-4:45pm
TNH 2.124
None

  • LLM degree course only
Legal Research and Writing for Foreign Lawyers 232Q 27660 TOEPKE, C.
Mandatory W 3:45-5:55pm
TNH 2.124
Paper

  • LLM degree course only
  • Short course from 8/28/19 to 11/13/19
Legal Research, Advanced 132C 27600 BROWNFIELD, M.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
JON 3.222

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/29/19 to 10/10/19
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Legal Research, Advanced: Corporations/Securities 132C 27590 NOEL, J.
Mandatory W 10:30am-12:20pm
JON 3.222

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/28/19 to 10/9/19
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Legal Research, Advanced: Foreign and International Law 132C 27605 PRATTER, J.
Mandatory T 3:45-5:35pm
JON 3.222

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 9/3/19 to 10/15/19
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Legal Research, Advanced: Texas Law 132C 27610 HILKIN, E.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
JON 3.222

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/30/19 to 10/11/19
  • Professional Skills
  • 1 Experiential hour
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27620 JASPER, J.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27625 RICHTER, Z.
Mandatory W 6:00-7:40pm
JON 5.206/207
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Prosecution 232D 27630 TAYLOR, H.
Mandatory W 4:45-6:35pm
TNH 3.125
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27640 NIRKEN, H.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
  • Professor keeps waitlist
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27645 ROBINSON, N.
Mandatory TH 5:45-7:35pm
TNH 3.126
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Writing for Business Clients 232D 27650 KIMBOL, P.
Mandatory TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.115
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legal Writing, Advanced: Writing for Business Clients 232D 27655 KIMBOL, P.
Mandatory T 10:30am-12:20pm
TNH 3.115
None

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 2 Experiential hours
Legislation & Statutory Interpretation 396K 28419 NELSON, J.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 6.202
Take-home 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Legislative Drafting for Public Policy 379M 28224 BRADY, H.
Allowed TTH 9:05-10:20am
TNH 3.128
Paper

  • Upperclass-only elective
Mass Tort Litigation 370T 27945 MULLENIX, L.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 6.257
Take-home 12/12/19

  • Upperclass-only elective
Mediation 381S 28355 WRIGHT, W.
Not Allowed W 3:45-6:35pm
TNH 2.137
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Mitigation Matters 379M 28225 MARCUS, J.
POSEL, T.
STEIKER, J.
SCHONEMANN, R.
Not Allowed W 5:30-8:30pm
TNH 2.123
None

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • 1 Experiential hour
Negotiation 346K 27820 JURY, J.
Not Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 3.140

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27834 LASS, J.
Not Allowed TH 4:15-6:55pm
JON 5.206/207

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27825 SCHLESS, M.
Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 3.126

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27833 FOX, K.
GREGG, A.
Allowed W 3:45-6:35pm
TNH 3.129

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27831 LASS, J.
Not Allowed F 9:10-11:50am
JON 5.206/207

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27832 JURY, J.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.140

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
Negotiation 346K 27830 SCHLESS, M.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 3.126

  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
  • 3 Experiential hours
New Venture Creation 379M 28230 COURTER, S.
Allowed MW 11:00am-12:30pm
RRH 3.414

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Nuclear Nonproliferation Policy 371V 27959 KUPERMAN, A.
Allowed T 6:00-9:00pm
SRH 3.312

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Oil and Gas 390 28415 SMITH, E.
DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed MTW 9:30-10:20am
TNH 2.124
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Oil and Gas Contracts 379M 28234 BECKWORTH, J.
Allowed MW 2:15-3:30pm
JON 6.206
Final 12/11/19

  • Upperclass-only elective
Patent Law 350L 27850 WASSERMAN, M.
Allowed TW 9:05-10:20am
JON 6.206
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Perspectives on Public Policy 371R 27950 INMAN, B.
Not Allowed TH 9:00am-12:00pm
SRH 3.122

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Policymaking and Leadership: From the Battlefield to the SITROOM 371V 27964 MCRAVEN, W.
Allowed MTWTHF 5:30-8:30pm
SRH 3.124

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Short course from 8/28/19 to 9/27/19
Professional Responsibility 385 28390 DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.124
Final 12/16/19

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28385 MCCOWN, F.
Not Allowed TWTH 10:30-11:20am
TNH 3.142
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28380 MCCOWN, F.
Not Allowed TWTH 1:15-2:05pm
TNH 3.142
Final 12/13/19

  • Upperclass-only elective
Public International Law 382G 28370 FIELDER, L.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 6.257
Take-home 12/14/19

  • Upperclass-only elective
Race and the Law 379M 28245 HENDERSON, S.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.126
Paper

  • Upperclass-only elective
Real Estate Transactions 331K 27585 RIDER, B.
DUBOIS, R.
Allowed TTH 3:45-5:00pm
TNH 2.123
Final 12/18/19

  • Upperclass-only elective
Reentry: Criminal Justice 279M 28135 GAEBLER, H.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.206

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Religious Liberty 379M 28250 LAYCOCK, D.
Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 2.124
Final 12/14/19

  • Upperclass-only elective
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 28605 BELL, J.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.115
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Changing American Schools 397S 28610 CANTU, N.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Child Protection Issues 397S 28615 BENESCH, A.
Not Allowed W 5:45-7:35pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Colloquium on Comparative Constitutional Law and Politics 397S 28635 ALBERT, R.
Allowed T 3:45-5:35pm
JON 5.206/7
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Colloquium on Current Issues in Complex Litigation 397S 28625 BAKER, L.
SILVER, C.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Middle East Law 397S 28640 AYOUB, S.
Allowed M 3:00-6:00pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: Credit Cards in Transition 397S 28645 LITTWIN, A.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Energy Law and Policy 397S 28650 HAYS, J.
Not Allowed T 7:00-8:50pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Impact of Development and Production 397S 28655 NIX, D.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Equal Opportunity Law 397S 28660 FISHKIN, J.
Not Allowed TH 1:15-3:05pm
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Federal Criminal Prosecution and Defense, Advanced 397S 28665 BROWN, A.
KLEIN, S.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Homeland Security Law 397S 28670 SIEVERT, R.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Human Rights and Global Inequality: Law, History, Politics 397S 28675 ENGLE, K.
SHORE, E.
Not Allowed M 4:00-6:00pm
JON 5.208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
  • Professor keeps waitlist
SMNR: Intellectual Property, Science & Technology 397S 28680 GOLDEN, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Intelligence & National Security 397S 28684 SLICK, S.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.312
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Seminar
SMNR: International Petroleum Transactions 397S 28690 DZIENKOWSKI, J.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Economics 397S 28700 WICKELGREN, A.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 5.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Philosophy Workshop 397S 28715 SAGER, L.
DEIGH, J.
Allowed TH 3:45-5:35pm
JON 5.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Military Justice and Jurisdiction 397S 28725 VLADECK, S.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.207/208
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Patent Law, Advanced 397S 28704 WILLE, D.
Allowed TH 9:30-11:20am
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Policing the Police 397S 28735 LAURIN, J.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 5.206/207
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Regulation of Financial Markets 397S 28703 STUTTS, W.
Not Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.257
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Societal Problems Arising from Texas Criminal Procedure 397S 28705 SHEPPARD, D.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Topics in Business, Law, and Economics 397S 28600 SPINDLER, J.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Secured Credit 380D 28315 WESTBROOK, J.
Not Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 2.123
Final 12/14/19

  • Upperclass-only elective
Secured Credit Workshop 180R 28320 WESTBROOK, J.
Not Allowed T 2:15-3:05pm
TNH 3.114
Paper

  • Upperclass-only elective
Space Law: Practicing Law for the Final Frontier 279M 28139 MOTIWALA, I.
WOODFORD, N.
Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.127
Paper

  • Upperclass-only elective
Special Education Law 379M 28255 WOOD, L.
Allowed MW 9:05-10:20am
TNH 3.127
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Sports Law 279M 28140 LULLA, J.
Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.125
Final 12/18/19

  • Upperclass-only elective
Supreme Court (A) 279M 28150 WEINBERG, L.
Not Allowed M 1:15-2:55pm
TNH 3.129

  • Upperclass-only elective
Supreme Court (B) 279M 28145 WEINBERG, L.
Not Allowed T 1:15-2:55pm
TNH 3.129

  • Upperclass-only elective
Supreme Court Practice: 20th Anniversary of the Texas Solicitor General's Office 179M 28099 KELLER, S.
HAWKINS, K.
Allowed W 3:45-5:35pm
CCJ 3.306
None

  • Upperclass-only elective
Tax Planning for Business Entities 379M 28259 SINGER, S.
Allowed TTH 9:30-11:00am
CBA 4.332

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Technology of Cybersecurity: An Introduction for Law and Policy Students 379M 28175 CUNNINGHAM, R.
Allowed M 5:45-8:25pm
TNH 3.124
Midterm 10/14/19
Final 12/14/19

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
Texas Legislature: Process and Procedure 258N 27885 BROWN, J.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 5.206/207
Final 12/18/19

  • Upperclass-only elective
  • Professor keeps waitlist
Texas Venture Labs Practicum 379M 28265 BUTLER, J.
Allowed M 6:00-9:00pm
RRH 3.406

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
The Politics of Siting Energy Facilities 179P 28305 SPENCE, D.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.124
None

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/28/19 to 10/9/19
Transactional Practice Skills: Doing Deals 279P 28314 GOODIN, R.
HILLEBRAND, T.
Mandatory M 10:30am-12:20pm
TNH 3.142

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 9/9/19 to 11/11/19
Transactions 279M 28105 ORTMAN, D.
Allowed MW 9:05-10:20am
JON 6.207/208
Early 11/22/19

  • Upperclass-only elective
  • Short course from 8/28/19 to 11/4/19
U.S. Environmental Law 341L 27805 ADELMAN, D.
Allowed TTH 9:05-10:20am
JON 6.207/208
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Wall Street Regulation 379M 28270 YOUNG, D.
Allowed M 3:45-6:15pm
TNH 2.123
Paper

  • Upperclass-only elective
  • 3 Experiential hours
Water Law 376L 28029 COHEN, J.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 5.206/207
Paper

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school
  • Professor keeps waitlist
Wills and Estates 489N 28410 JOHANSON, S.
Not Allowed MWTH 10:30-11:37am
TNH 2.140
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Wills and Estates 489N 28405 JOHANSON, S.
Not Allowed MWTH 9:10-10:17am
TNH 2.140
Final 12/17/19

  • Upperclass-only elective
Youth Justice and the Policy Development Process 371V 27970 DEITCH, M.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.212

  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed other school