Spring 2016 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 361 28070 Adelman, D.
Allowed MTW 9:10-10:00am
JON 5.206
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Advanced Contracts: Domestic and International Sales 379M 28294 Rau, A.
Allowed TW 2:15-3:30pm
JON 6.207/208
Final 5/12/16
  • 1L and upperclass elective
Advocacy Outside of the Courtroom A 279M 28225 McCormack, T.
Meroney, R.
Santos, M.
Keel, P.
Schultz, S.
Rowe, J.
Not Allowed W 12:00-3:00pm
CCJ 3.306
None
28230
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Outside of the Courtroom B 279M 28230 McCormack, T.
Schultz, S.
Keel, P.
Meroney, R.
Rowe, J.
Santos, M.
Mandatory TH 1:15-2:05pm
CCJ 3.306
None
28225
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Practice/Theory for the New Millennium 476W 28190 McCormack, T.
Mandatory MT 1:15-3:05pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey 376M 28125 McCormack, T.
Golden, M.
Gonzalez, D.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.140
Final 5/10/16
28135
28155
28160
28165
28140
28130
28150
28145
28170
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28135 McCormack, T.
Gonzalez, D.
Golden, M.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28140 McCormack, T.
Shepperd, E.
Golden, M.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28145 McCormack, T.
Williams, A.
Golden, M.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28150 McCormack, T.
Munson, S.
Golden, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.302
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28130 McCormack, T.
Kelly, C.
Golden, M.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28170 McCormack, T.
Bledsoe, M.
Golden, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28165 McCormack, T.
Golden, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28160 McCormack, T.
Bledsoe, M.
Golden, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28155 McCormack, T.
Casas, A.
Golden, M.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28125
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Alternative Dispute Resolution 281R 28418 Jury, J.
Not Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.127
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Americans with Disabilities 348D 28005 Cantu, N.
Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 2.140
Floating
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Animal Law 379M 28293 Reveley, D.
Not Allowed TH 1:15-3:45pm
JON 5.206
Paper
  • 1L and upperclass elective
Antitrust: Economic Analysis/Legal Interpretation 440M 27980 Markovits, R.
Allowed MTW 10:30-11:37am
TNH 3.140
Midterm 3/3/16
Paper
Final 5/6/16
  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 232H 27930 Greenman, J.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Bankruptcy 442M 27982 Littwin, A.
Not Allowed MTW 9:10-10:17am
TNH 3.125
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Business Associations 474K 28113 Dammann, J.
Not Allowed MTWTH 1:15-2:05pm
TNH 2.139
Final 5/6/16
  • Upperclass-only elective
Business Associations 474K 28110 Sokolow, D.
Allowed MTWTH 10:30-11:20am
TNH 2.137
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Capital Punishment 378R 28205 Steiker, J.
Not Allowed M 3:45-6:15pm
TNH 3.127
Final 5/5/16
  • 1L and upperclass elective
Capital Punishment, Advanced: Providing Effective Assistance of Counsel in Capital Trials 379M 28296 Schonemann, R.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
JON 6.206
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Clinic, Advanced 197W 28900 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 28910 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 297W 28905 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Capital Punishment 497C 28585 Schonemann, R.
Marcus, J.
Spalding, M.
Mandatory W 3:45-5:45pm
CCJ 3.306
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights 397C 28520 McCown, F.
Mandatory TTH 1:15-2:30pm
TNH 3.129
28610
28605
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28605 McCown, F.
Duke, L.
Mandatory 28520
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 28610 McCown, F.
Strauch, L.
Mandatory 28520
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Civil Rights 397C 28525 Natarajan, R.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
CCJ 3.306
28615
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Civil Rights - Skills 397D 28615 Natarajan, R.
Trigilio, T.
Mandatory 28525
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense 397C 28530 Roberts, C.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
TNH 3.140
28620
28625
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28625 Roberts, C.
Segura, R.
Mandatory 28530
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 28620 Roberts, C.
Bachman, M.
Mandatory 28530
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Domestic Violence 397C 28535 Lungwitz, J.
Mandatory T 3:45-6:15pm
CCJ 3.334
28630
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Domestic Violence - Skills 397D 28630 Lungwitz, J.
Mandatory 28535
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Entrepreneurship/Community Development 397C 28540 Way, H.
Platts-Mills, E.
Martinez, F.
Mandatory M 2:15-4:15pm
CCJ 3.306
TH 9:10-10:00am
CCJ 3.306
28595
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Entrepreneurship/Community Development - Skills 397D 28595 Way, H.
Platts-Mills, E.
Martinez, F.
Mandatory 28540
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Environmental 397C 28545 Haragan, K.
Mandatory TH 2:15-4:05pm
JON 6.201
28635
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Environmental Law - Skills 397D 28635 Haragan, K.
Mandatory 28545
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Housing 497C 28590 Fuchs, F.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TRLA
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Human Rights 397C 28550 Dulitzky, A.
Mandatory MW 2:15-3:30pm
TNH 3.128
28640
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Human Rights - Skills 397D 28640 Dulitzky, A.
Mandatory 28550
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Immigration 397C 28555 Gilman, D.
Steglich, E.
Mandatory TTH 3:45-5:15pm
TNH 3.129
28645
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Immigration - Skills 397D 28645 Gilman, D.
Steglich, E.
Mandatory 28555
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Juvenile Justice 397C 28560 Sigman, P.
Mandatory TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.139
28650
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Juvenile Justice - Skills 397D 28650 Sigman, P.
Mandatory 28560
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Legislative Lawyering 397C 28565 Fischer, R.
Mandatory TTH 4:15-5:30pm
JON 5.201
28655
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Legislative Lawyering - Skills 397D 28655 Fischer, R.
Mandatory 28565
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Mental Health 397C 28570 Churgin, M.
Mandatory MW 3:45-5:15pm
TNH 4.110
28660
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Mental Health - Skills 397D 28660 Churgin, M.
Mandatory 28570
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Supreme Court 397C 28575 Blais, L.
Sturley, M.
Frederick, D.
Busby, E.
Mandatory T 3:45-5:35pm
JON 6.202
F 10:30am-12:20pm
JON 6.202
28670
28665
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28665 Blais, L.
Sturley, M.
Mandatory 28575
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 28670 Blais, L.
Sturley, M.
Frederick, D.
Busby, E.
Mandatory 28575
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Transnational Worker Rights 397C 28580 Beardall, W.
Mandatory TH 3:45-5:35pm
JON 6.257
28675
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Transnational Worker Rights - Skills 397D 28675 Beardall, W.
Mandatory 28580
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Coastal Watersheds: Science, Law and Policy 379M 28295 Taylor, M.
McClelland, J.
Not Allowed TTH 10:30-11:45am
JON 5.202/203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professional Skills
Comparative Law 382N 28445 Markovits, I.
Allowed MTW 10:30-11:20am
JON 6.252
None
  • Upperclass-only elective
Conflict of Laws 282 28430 Woolley, P.
Allowed MTWTH 10:30-11:20am
TNH 3.127
Early 3/11/16
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Constitutional Design 381C 28390 Levinson, S.
Ferreres, V.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 3.125
Final 5/12/16
  • 1L and upperclass elective
  • Cross-listed with other school
Const Law II: Constitutional History 381C 28395 Forbath, W.
Allowed MT 2:15-3:30pm
TNH 2.137
Take-home 5/12/16
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Election Law 381C 28404 Fishkin, J.
Not Allowed MW 10:30-11:45am
JON 6.207/208
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Equal Protection, Race Discrimination 381C 28405 Graglia, L.
Allowed MTW 10:30-11:20am
JON 6.206
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Foreign Affairs/Constitution 381C 28411 Jinks, D.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.139
Take-home 5/12/16
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Jurisprudence and Constitutional Law 381C 28413 Markovits, R.
Allowed MTW 9:10-10:00am
JON 6.207/208
Floating
  • Upperclass-only elective
Const Law II: The Modern Supreme Court 381C 28414 Powe, L.
Allowed MTW 1:15-2:05pm
Jon 6.206
Final 5/6/16
  • Upperclass-only elective
Construction Litigation 264T 28090 Sullivan, M.
Ryan, M.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.206
Take-home 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 27985 Newburger, M.
Not Allowed M 3:45-6:35pm
JON 5.206
Final 5/5/16
Paper
  • Upperclass-only elective
Copyright 350K 28021 Fair, E.
Not Allowed WTH 2:15-3:30pm
TNH 3.124
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 28040 Cunningham, W.
Allowed TH 3:30-6:30pm
GSB 3.130
  • Upperclass-only elective
Corporate Law, Securities, and Governance 379M 28305 Carson, L.
Not Allowed TW 2:15-3:30pm
JON 6.257
Floating
  • Upperclass-only elective
Corporate Tax 454R 28057 Spindler, J.
Allowed TW 3:45-5:35pm
TNH 2.123
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Crisis Management 371V 28100 Inman, B.
Allowed F 9:00am-12:00pm
SRH 3.122
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Current Issues in In-House Practice-From Staff Attorney to General Counsel 279M 28231 Blount, S.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 2.124
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Directed Research and Study 497L 28697 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 28690 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 197L 28680 Allowed
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Directed Research and Study 397L 28695 Allowed
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study: Teaching Assistant 197L 28685 Mandatory
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study: Teaching Assistant 397L 28696 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Directed Research and Study: Teaching Assistant 297L 28691 Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Directed Research Seminar TA
Domestic Violence and the Law 378J 28200 Martinson, E.
Not Allowed W 10:30am-1:00pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
Eminent Domain and Private Property 279M 28227 Ellis, L.
Johns, C.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.140
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
Employment Law 361J 28075 Durst, P.
Allowed TTH 3:45-5:00pm
TNH 2.137
Final 5/5/16
  • 1L and upperclass elective
Environmental Law: Air & Water 341L 27981 McGarity, T.
Allowed MTW 2:15-3:05pm
JON 5.206/207
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
Environmental Law: Wildlife, Public Lands, and Fisheries 241L 27984 Taylor, M.
Not Allowed MT 9:10-10:00am
TNH 3.129
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Environmental Policy and Law 379M 28310 Rawlins, R.
Allowed MW 12:30-2:00pm
SUT 3.112
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Evidence 383 28450 Wellborn, O.
Allowed TWTH 1:15-2:05pm
TNH 2.140
Final 5/6/16
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28455 Goode, S.
Not Allowed TWTH 9:10-10:17am
TNH 2.124
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Federal Courts 486 28486 Weinberg, L.
Not Allowed MTWTH 10:30-11:20am
TNH 3.129
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Federal Courts 486 28485 Young, E.
Allowed MW 5:45-7:35pm
TNH 2.137
Final 5/11/16
  • Upperclass-only elective
Federal Criminal Law 323F 27765 Klein, S.
Allowed TWTH 1:15-2:05pm
TNH 2.138
Floating
  • 1L and upperclass elective
Federal Income Tax of Trusts/Estates 354U 28063 Ascher, M.
Allowed MTTH 1:15-2:05pm
TNH 2.123
Final 5/6/16
  • Upperclass-only elective
Federal Income Taxation 454J 28050 Morse, S.
Allowed TWTH 2:15-3:22pm
TNH 3.142
Midterm 3/4/16
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
Financial Methods for Lawyers 279M 28245 Morse, S.
Lendecky, B.
Rosenblatt, M.
Lee, C.
Mandatory T 10:30-11:37am
TNH 2.138
TH 10:30-11:37am
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Fracking and More: Environmental Issues in Oil and Gas Exploration and Production 279M 28250 Morriss, J.
Not Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.206
Final 5/11/16
  • Upperclass-only elective
Health Law: A New Approach 379M 28313 Sage, W.
Robertson, J.
Allowed TTH 9:05-10:20am
TNH 3.124
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Higher Education and the Law 355L 28065 Rabban, D.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 3.115
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Insurance 269 28093 Avraham, R.
Not Allowed TW 9:10-10:00am
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
International Arbitration: Practical Skills 279M 28255 Goldberg, M.
Not Allowed M 9:10-11:00am
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
International Investor/State Arbitration 379M 28320 Loftis, J.
Deutsch, R.
Tyler, T.
Not Allowed F 9:45am-1:00pm
JON 6.206
None
  • Upperclass-only elective
International Petroleum Transactions 282F 28438 Nadorff, N.
Allowed M 3:45-5:25pm
TNH 3.126
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
International Trade 382D 28435 Hansen, P.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 3.125
Final 5/10/16
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Internship: Government 497P 28710 Wood, L.
Mandatory T 5:45-7:15pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Government
Internship: International 897P 28718 Harrington, E.
Mandatory None
28698
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
Internship: International 297P 28698 Harrington, E.
Mandatory None
28718
  • Upperclass-only elective
  • Internship: International
Internship: Nonprofit 497P 28715 Marsh, A.
Mandatory T 3:45-5:15pm
JON 6.201
None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Nonprofit
Internship: Semester in Practice 897P 28719 Harrington, E.
Mandatory None
28699
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
Internship: Semester in Practice 297P 28699 Harrington, E.
Mandatory None
28719
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Semester in Practice
Internship: U.S. Attorney 297P 28700 Klein, S.
Brown, A.
Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
  • Professional Skills
Introduction to European Union Law 279M 28232 Dammann, J.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Final 5/12/16
  • 1L and upperclass elective
Judicial Internship Course 179M 28215 Crouter, M.
Mandatory T 3:45-5:15pm
TNH 3.114
None
28920
28915
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
Judicial Internship Program 398J 28915 Crouter, M.
Mandatory None
28215
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
Judicial Internship Program 498J 28920 Crouter, M.
Mandatory None
28215
  • Upperclass-only elective
  • Internship: Judicial
Law & Social Media 279M 28260 Garcia, R.
Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Law and Economics 379M 28324 Wickelgren, A.
Not Allowed TW 9:05-10:20am
TNH 3.126
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced 132C 27890 Cristobal, K.
Mandatory F 10:30am-12:20pm
JON 3.222
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Research, Advanced: Corporations/Securities 132C 27880 Noel, J.
Mandatory T 9:10-11:00am
JON 3.222
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Research, Advanced: Intellectual Property 132C 27885 Wolfson, S.
Mandatory W 10:30am-12:20pm
JON 3.222
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Research, Advanced: Texas Law 132C 27887 Hilkin, E.
Mandatory TH 9:10-11:00am
JON 3.222
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Spanish for the Practicing Attorney 179M 28220 Weimer, C.
Trevino, C.
Mandatory TH 6:00-6:50pm
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing in Plain English 132D 27897 Garner, B.
Mandatory FSA 9:30am-5:00pm
TNH 3.142
  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced 232D 27925 Kimbol, P.
Mandatory M 3:45-5:35pm
JON 5.208
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 27905 Palin, L.
Mandatory T 5:45-7:35pm
JON 6.207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27915 Nirken, H.
Mandatory W 5:45-7:35pm
TNH 3.142
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27910 Derose, M.
Mandatory T 3:45-5:35pm
JON 5.206
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Transactional Drafting 232D 27919 Haynes, K.
Mandatory TH 5:45-7:35pm
TNH 3.129
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Mediation 381S 28425 Schless, M.
Allowed T 3:45-6:35pm
TNH 2.139
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Multiparty Conflict Resolution in Energy and the Environment 379M 28335 Schwartz, S.
Menicucci, M.
Allowed TH 3:45-6:15pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
National Security Law 471N 28095 Chesney, R.
Allowed MTW 9:10-10:17am
TNH 3.142
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Negotiation 346K 27995 Schless, M.
Allowed M 3:45-6:35pm
TNH 2.123
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Negotiation 346K 27990 Fox, K.
Not Allowed T 3:45-6:35pm
JON 6.206
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Oil and Gas 390 28501 Beckworth, J.
Allowed MW 2:15-3:30pm
TNH 2.138
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
Oil and Gas 390 28500 Anderson, O.
Allowed MT 9:05-10:20am
TNH 2.123
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
Oil and Gas Taxation 390E 28505 Spellings, J.
Wright, D.
Not Allowed TH 2:30-5:20pm
TNH 3.127
Final 5/12/16
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Partnership Tax 354Q 28055 Bowers, W.
O'Daniel, P.
Not Allowed M 12:15-3:05pm
JON 6.257
Final 5/11/16
  • Upperclass-only elective
Patent Law 350L 28023 Nelson, J.
Allowed TTH 2:15-3:30pm
TNH 2.124
Floating
  • 1L and upperclass elective
Patent Prosecution Workshop 250T 28030 Krawzsenek, M.
Wohlers, T.
Mandatory M 3:45-5:35pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Perspectives on Law: Ideas, Institutions, and Methods 179M 28217 Farnsworth, W.
Mandatory M 3:45-5:05pm
TNH 2.139
Paper
  • 1L-only elective
Preparing for a Federal District Clerkship 279M 28270 Rein, M.
Mandatory TH 4:15-6:05pm
CCJ 3.306
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Preservation Law 379M 28340 Rawlins, R.
Allowed TTH 9:30-11:00am
SUT 2.110
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Privacy and Cyber Security in the Information Age 279M 28234 Huffman, B.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28480 McCown, F.
Not Allowed TWTH 10:30-11:20am
TNH 2.124
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 285 28475 Strong, G.
Not Allowed TH 3:45-5:35pm
TNH 2.139
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for Civil Litigators 285 28470 Silver, C.
Not Allowed TH 4:15-6:05pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for LLMs 285 28465 Wood, L.
Not Allowed TW 9:10-10:00am
JON 6.206
Final 5/4/16
  • LLM degree course only
Public International Law 382G 28442 Jinks, D.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
JON 5.206/207
Floating
Paper
  • 1L and upperclass elective
Public Policy, Climate, and Renewables 279M 28235 Humble, M.
Allowed F 10:30am-12:20pm
JON 6.207/208
Paper
  • Upperclass-only elective
Reading Group: Law's History 235G 27969 Rabban, D.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.127
Paper
  • 1L and upperclass elective
Reading Group: Reading the Federalist in the 21st Century 135G 27954 Levinson, S.
Bobbitt, P.
Mandatory T 3:45-5:35pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Reading Group: Starting & Managing a Law Practice 235G 27970 Scheske, J.
Jordan, D.
Mandatory W 3:45-5:35pm
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
Real Estate Transactions 331K 27795 Rider, B.
Siebeneicher, T.
Allowed TTH 3:45-5:00pm
TNH 2.124
Final 5/5/16
  • 1L and upperclass elective
Restitution 362P 28083 Kull, A.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.124
Final 5/10/16
  • 1L and upperclass elective
Restorative Justice 379M 28350 Armour, M.
Allowed F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Robotics Law and Policy 179M 28222 Calo, R.
Allowed MTWTH 5:45-8:55pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Short course from 3/21/16 through 3/24/16
SMNR: African Law: Human Rights and Natural Resources 397S 28716 Fielder, L.
Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Aggregate Litigation in a Global Context 397S 28717 Mullenix, L.
Not Allowed W 1:15-3:05pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Artificial Intelligence and Other Emerging Technologies: Legal and Policy Issues 397S 28724 Firth-Butterfield, K.
Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 28730 Bell, J.
Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Classics of American Legal Thought 397S 28731 Forbath, W.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Climate Change Law 397S 28735 Deatherage, S.
Not Allowed M 12:00-1:50pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Constitutionalism 397S 28739 Jacobsohn, G.
Allowed W 3:30-6:30pm
BAT 1.104
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Comparative Judicial Politics 397S 28721 Brinks, D.
Allowed T 9:30am-12:30pm
BAT 5.102
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Comparative Middle Eastern Law 397S 28722 Ayoub, S.
Allowed F 9:00am-12:00pm
BEN 1.118
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Corporate and International Finance and Governance 397S 28740 Hu, H.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.207/208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Differing Roles of Evidence in Science and in Law 397S 28723 Laudan, L.
Allowed TH 12:30-3:30pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Electric Power Law, Policy, and Transactions 397S 28759 Tomsu, M.
Diffen, R.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Entertainment Law 397S 28765 Fair, E.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 28770 Civins, J.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.128
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Equal Opportunity Law 397S 28774 Fishkin, J.
Not Allowed M 2:45-4:35pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Executive Branch of Texas Government 397S 28747 Erben, R.
Allowed TH 3:45-5:35pm
JON 5.208
Paper
  • 1L and upperclass elective
  • Seminar
SMNR: Globalization 397S 28795 Sager, L.
Ferreres, V.
Not Allowed TW 5:45-7:35pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Intellectual Property and Innovation 397S 28799 Golden, J.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.206
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Business Litigation 397S 28804 Westbrook, J.
Not Allowed T 4:15-6:05pm
JON 5.208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Petroleum Transactions 397S 28809 Dzienkowski, J.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Jury in Theory & Practice 397S 28815 Abramson, J.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.202
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Juvenile Justice Policy 397S 28750 Deitch, M.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.355
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Law and Economics Workshop 397S 28808 Avraham, R.
Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Legal/Medical Services for Vulnerable Populations 397S 28825 Sage, W.
Warren-Clem, K.
Allowed W 3:45-5:35pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Mega-Settlements 397S 28807 Baker, L.
Not Allowed W 2:15-4:05pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Nonprofits: National & International Issues 397S 28835 Carson, L.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Policy Making in the New Political Environment 397S 28713 Streeter, R.
Allowed W 2:00-5:00pm
SRH 3.220
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: Regulation of Financial Markets 397S 28850 Stutts, W.
Not Allowed TH 4:15-6:05pm
JON 5.206/207
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Reproductive Rights 397S 28855 Robertson, J.
Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Software/Video Game/Interactive Entertainment 397S 28865 Cavazos, E.
Not Allowed W 5:45-7:35pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court 397S 28870 Sager, L.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 5.208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Tax Policy: Income Taxation 397S 28806 Peroni, R.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
JON 6.207/208
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Tax Reform 397S 28875 Johnson, C.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.201
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Texas Wind Law 397S 28880 Wetsel, R.
Not Allowed M 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Theories of Intellectual Property 397S 28798 Bracha, O.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Trade, Environment, & Human Rights 397S 28810 Hansen, P.
Not Allowed W 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: U.S. Counterterrorism Law & Policy: 1970's to Present 397S 28885 Chesney, R.
Allowed T 3:45-5:35pm
JON 6.257
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Seminar
SMNR: U.S. Intelligence/FBI/Homeland Security/Law 397S 28895 Sievert, R.
Not Allowed T 3:45-5:35pm
CCJ 3.306
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: White Collar Crime 397S 28890 McNeil, B.
Brainin, S.
Not Allowed TH 2:15-4:05pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Secured Credit 380D 28385 Littwin, A.
Not Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.137
Final 5/10/16
  • Upperclass-only elective
Secured Credit 380D 28384 Westbrook, J.
Not Allowed MTW 10:30-11:20am
TNH 2.140
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective
Secured Credit Workshop 180R 28387 Westbrook, J.
Not Allowed TH 2:15-3:05pm
TNH 3.115
Paper
28384
  • Upperclass-only elective
Securities Regulation 384N 28460 Hu, H.
Not Allowed MTW 8:00-9:00am
TNH 2.124
Final 5/11/16
  • Upperclass-only elective
Securities Regulation 384N 28461 Spindler, J.
Allowed MW 11:50am-1:05pm
TNH 2.138
Final 5/10/16
  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 27983 Powe, L.
Allowed MTW 9:10-10:17am
TNH 3.127
Final 5/4/16
  • Upperclass-only elective
State and Local Government 394P 28510 Baker, L.
Not Allowed MTW 8:10-9:00am
TNH 3.125
Final 5/11/16
  • 1L and upperclass elective
Statutory Interpretation 379M 28355 Graglia, L.
Allowed MTW 1:15-2:05pm
TNH 3.115
Final 5/6/16
  • 1L and upperclass elective
Strategy and Planning 279M 28277 Dreier, A.
Allowed F 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
Paper
  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Supreme Court 279M 28279 Weinberg, L.
Not Allowed M 1:15-3:05pm
TNH 3.129
None
  • Upperclass-only elective
Tax Planning for Business Entities 379M 28360 Singer, S.
Allowed TTH 11:00am-12:30pm
CBA 4.326
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professional Skills
Terror/Consent: Constitutional/International Law 379M 28365 Bobbitt, P.
Allowed TTH 6:00-7:45pm
TNH 3.142
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
Texas Civil Litigation: Pretrial and Trial Strategy 376T 28185 Tottenham, T.
Varney, L.
Mandatory T 2:15-5:05pm
TNH 2.138
None
  • Upperclass-only elective
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28180 Hobbs, L.
Not Allowed MW 3:45-5:35pm
TNH 2.137
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Texas Energy Law 279M 28281 Smitherman, B.
Not Allowed T 5:45-7:35pm
TNH 3.124
Take-home 5/10/16
Midterm
  • Upperclass-only elective
Texas Venture Labs Practicum 379M 28370 Adams, R.
Allowed M 6:00-9:00pm
ATT M1030
None
  • Upperclass-only elective
  • Cross-listed with other school
  • Professor keeps own waitlist
Topics in Theory/Practice of Arbitration 279M 28285 Bone, R.
Ferreres, V.
Allowed MW 3:45-5:35pm
JON 6.203
Paper
  • Upperclass-only elective
Venture Capital 279M 28290 Ganor, M.
Allowed W 3:45-5:35pm
TNH 3.142
Final 5/5/16
  • Upperclass-only elective
Voting Rights Act: Past, Present, and Future 279M 28292 Clay, R.
Allowed M 5:45-7:35pm
TNH 3.124
Floating
  • Upperclass-only elective
Wills and Estates 489N 28490 Ascher, M.
Allowed MTTH 10:30-11:37am
TNH 2.139
Final 5/9/16
  • Upperclass-only elective