Spring 2010 - Upper Division Law Classes



Class Title Course Unique Instructor Pass/Fail Class Meeting Times Evaluation Method Corresponding Uniques Additional Class Details
Administrative Law 361 28470 Blais, L.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 2.137
Final 5/17/10
  • Upperclass-only elective
Advocacy Practice/Theory for the New Millennium 476W 28615 McCormack, T.
Mandatory MW 2:00-3:15pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey w/176N Skills 376M 28545 Santos, M.
McCormack, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/5/10
28585
28555
28565
28560
28580
28575
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey w/176N Skills 376M 28550 Santos, M.
McCormack, T.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.140
Final 5/5/10
28570
28590
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28585 Bledsoe, M.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28555 Collins, J.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28570 Shepperd, E.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28550
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28565 Roark, B.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.312
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28580 Payan, M.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28560 Merica, J.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm
CCJ 3.334
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28575 Hines, W.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.336
None
28545
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Advocacy Survey: Skills 176N 28590 Christensen, D.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm
CCJ 3.310
None
28550
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Alternative Dispute Resolution 381R 28825 Rau, A.
W 3:30-6:20pm
TNH 2.124
Final 5/10/10
  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Americans with Disabilities 348D 28400 Cantu, N.
TH 9:30am-12:30pm
CCJ 1.312
Floating
  • Upperclass-only elective
Appellate Clerkship Writing 279M 28638 Vance, S.
Mandatory TH 9:30-11:20am
CCJ 3.306
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Bankruptcy 342M 28385 Clark, L.
MT 2:00-3:15pm
TNH 3.125
Final 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Bioethics and Law 379M 28705 Robertson, J.
MW 9:05-10:20am
TNH 3.125
Final 5/12/10
  • 1L and upperclass elective
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 28315 Bridges, K.
Bernstein, M.
MW 11:30am-12:20pm
TNH 3.126
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.126
None
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 28330 Youngdale, E.
Duncan, C.
TTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.125
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
None
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 332L 28320 Schiess, W.
Cristobal, K.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.127
None
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 232L 28310 Schiess, W.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.127
None
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Brief Writing & Oral Advocacy 232L 28312 Meyer, R.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.124
None
  • 1L-only elective
  • Professional Skills
Business Associations 474K 28535 Sokolow, D.
MTWTH 9:30-10:20am
TNH 2.137
Final 5/7/10
  • Upperclass-only elective
Business, Law, and Innovation 379M 28710 Dell, A.
T 5:30-8:30pm
TNH 2.137
Take-home 3/23/10
Paper
  • 1L and upperclass elective
Capital Punishment 278R 28630 Owen, R.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.137
Final 5/10/10
  • 1L and upperclass elective
Circuit Court Precedent II 279M 28640 Lindquist, S.
Mandatory F 8:30-10:20am
TNH 3.128
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Civil Litigation Skills, Intermediate 375W 28540 Grantham, J.
Lazar, J.
Macrae, A.
Pitman, R.
McCormack, T.
Mandatory TH 12:30-3:15pm
TNH 3.140
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Civil Litigation, Advanced 276S 28603 McCormack, T.
T 10:30am-12:20pm
TNH 3.140
TH 10:30-11:20am
TNH 3.140
None
28600
28595
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Civil Litigation, Advanced 276S 28600 Rowe, J.
McCormack, T.
Mandatory W 6:00-9:00pm

None
28603
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Civil Litigation, Advanced 276S 28595 Golden, M.
McCormack, T.
Mandatory M 6:00-9:00pm

None
28603
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Clinic, Advanced 197W 29380 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 397W 29390 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic, Advanced 297W 29385 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
Clinic: Actual Innocence 397C 28920 Dowling, T.
Allison, W.
Mandatory M 3:30-5:20pm
TNH 3.126
None
29000
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Actual Innocence - Skills 397D 29000 Dowling, T.
Allison, W.
Mandatory None
28920
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Capital Punishment 497C 28985 Levin, M.
Marcus, J.
Owen, R.
Mandatory W 3:30-5:20pm
CCJ 3.310
None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights 397C 28925 Sampson, J.
Mandatory TTH 3:30-5:20pm
TNH 3.125
None
29010
29005
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 29010 Strauch, L.
Sampson, J.
Mandatory None
28925
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Children's Rights - Skills 397D 29005 Duke, L.
Sampson, J.
Mandatory None
28925
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Community Development 397C 28930 Way, H.
Martinez, F.
Platts-Mills, E.
Mandatory M 12:30-2:30pm
CCJ 3.312
T 9:30-10:20am
CCJ 1.304
None
29015
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Community Development - Skills 397D 29015 Way, H.
Martinez, F.
Platts-Mills, E.
Mandatory None
28930
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense 397C 28935 Allison, W.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
TNH 3.126
None
29025
29020
29030
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 29025 Houp, K.
Allison, W.
Mandatory None
28935
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 29020 Cummings, P.
Allison, W.
Mandatory None
28935
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Criminal Defense - Skills 397D 29030 Segura, R.
Allison, W.
Mandatory None
28935
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Domestic Violence 397C 28940 Lungwitz, J.
Mandatory T 12:30-3:00pm
CCJ 3.312
None
29035
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Domestic Violence - Skills 397D 29035 Lungwitz, J.
Mandatory None
28940
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Environmental 397C 28945 Haragan, K.
Mandatory T 3:30-5:20pm
CCJ 3.310
None
29040
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Environmental Law - Skills 397D 29040 Haragan, K.
Mandatory None
28945
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Housing 497C 28990 Fuchs, F.
Mandatory T 3:30-5:20pm

None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Human Rights 397C 28950 Dulitzky, A.
Mandatory MT 2:00-3:15pm
CCJ 3.306
None
29045
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Human Rights - Skills 397D 29045 Dulitzky, A.
Mandatory None
28950
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Immigration 397C 28955 Hines, B.
Gilman, D.
Mandatory TTH 3:30-5:00pm
CCJ 3.336
None
29050
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Immigration - Skills 397D 29050 Hines, B.
Gilman, D.
Mandatory None
28955
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Juvenile Justice 397C 28960 Sigman, P.
Mandatory TTH 12:30-1:45pm
TNH 3.129
None
29055
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Juvenile Justice - Skills 397D 29055 Sigman, P.
Mandatory None
28960
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Legislative Lawyering 397C 28963 Brady, H.
Mandatory T 3:30-5:20pm
CCJ 3.312
None
29058
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Legislative Lawyering - Skills 397D 29058 Brady, H.
Mandatory None
28963
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Mediation 497C 28995 Bryant, C.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
CCJ 3.310
None
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Mental Health 397C 28965 Churgin, M.
Mandatory MW 3:30-5:00pm
CCJ 1.310A
None
29060
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Mental Health - Skills 397D 29060 Churgin, M.
Mandatory None
28965
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: National Security 397C 28970 Natarajan, R.
Jinks, D.
Mandatory MW 3:30-5:20pm
CCJ 3.302
None
29065
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: National Security - Skills 397D 29065 Natarajan, R.
Jinks, D.
Mandatory None
28970
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Supreme Court 397C 28975 Blais, L.
Sturley, M.
Frederick, D.
Mandatory T 3:30-5:20pm
JON 3.212
F 10:30am-12:20pm
JON 3.212
None
29070
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Supreme Court - Skills 397D 29070 Blais, L.
Sturley, M.
Frederick, D.
Mandatory None
28975
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Transnational Worker Rights 397C 28980 Beardall, W.
Mandatory W 3:30-5:20pm
CCJ 3.312
None
29075
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Clinic: Transnational Worker Rights - Skills 397D 29075 Beardall, W.
Mandatory None
28980
  • Upperclass-only elective
  • Clinic
  • Professional Skills
Communications & Technology 379M 28720 Feldman, L.
TTH 12:30-1:45pm
TNH 3.126
Midterm 3/11/10
Final 5/5/10
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Civil Liberties 381C 28793 Abramson, J.
TWTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.124
Floating
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Constitutional Interpretation 381C 28820 Toh, K.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.114
Take-home 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Current Problems 381C 28795 Weinberg, L.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.124
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Foreign Affairs/Constitution 381C 28800 Frumkin, E.
MW 9:05-10:20am
CCJ 3.306
Take-home 5/12/10
  • Upperclass-only elective
Const Law II: Gender and the Constitution 381C 28805 Wiseman, Z.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 3.114
Floating
  • 1L-only elective
Const Law II: Race and the Constitution 281C 28790 Woolley, P.
TH 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Final 5/10/10
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Race/Sex Discrimination 381C 28810 Steiker, J.
WTH 12:30-1:45pm
TNH 2.123
Final 5/5/10
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: State Constitutional Law 381C 28815 Rodriguez, D.
MT 2:00-3:15pm
TNH 3.127
Floating
  • 1L and upperclass elective
Const Law II: Welfare State 381C 28822 Levinson, S.
MW 2:00-3:15pm
TNH 3.114
Final 5/6/10
  • 1L and upperclass elective
Constitution as System of Governance 379M 28725 Levinson, S.
MT 9:05-10:20am
TNH 3.129
Final 5/12/10
  • 1L and upperclass elective
Constitutional Strategies in Latin America 279M 28645 Ferreres, V.
Sager, L.
MW 3:30-5:20pm
TNH 3.142
Floating
  • Upperclass-only elective
Construction Litigation 264T 28500 Sullivan, M.
Ryan, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 2.123
Take-home 5/10/10
  • Upperclass-only elective
Consumer Protection (Deceptive Trade Practices Act) 345D 28390 Newburger, M.
M 3:30-6:20pm
TNH 2.139
Final 5/11/10
  • Upperclass-only elective
Copyright 350K 28410 Bracha, O.
MT 9:05-10:20am
TNH 3.124
Take-home 5/12/10
  • 1L and upperclass elective
Corporate Finance 354 28428 Carson, L.
MT 12:30-1:45pm
TNH 2.123
Final 5/5/10
  • Upperclass-only elective
Corporate Governance 354D 28435 Cunningham, W.
TH 3:30-6:30pm
GSB 3.130
  • Upperclass-only elective
Corporations 474G 28530 Ganor, M.
MTWTH 10:30-11:20am
TNH 2.124
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 197L 29095 None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 397L 29115 None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study 297L 29105 None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study: Teaching Assistant 197L 29090 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study: Teaching Assistant 397L 29110 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
Directed Research and Study: Teaching Assistant 297L 29100 Mandatory None
  • Upperclass-only elective
Education Policy 379M 28697 Keller, H.
T 9:00am-12:00pm
SRH 3.221
  • Upperclass-only elective
Election Law and Policy 379M 28735 Martinez, R.
TH 5:30-8:30pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
Electronic Discovery 179M 28634 Grantham, J.
McCormack, T.
M 10:30-11:20am
TNH 3.125
Floating
  • Upperclass-only elective
Emergence of Modern European Law 243E 28387 Markesinis, B.
MTWTHF 9:30-10:20am
TNH 3.115
Final 3/5/10
  • Upperclass-only elective
Emerging Issues in Renewable Energy Policy 279M 28650 Humble, M.
TH 8:30-10:20am
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
Employment Law 361J 28475 Durst, P.
MW 3:30-4:45pm
TNH 2.137
Final 5/10/10
  • 1L and upperclass elective
Energy Law 379M 28736 Wiseman, H.
TH 3:30-6:20pm
TNH 2.138
Final 5/10/10
  • 1L and upperclass elective
Enterprise of Technology: Lab to Market 350C 28405 Nichols, S.
T 3:30-6:30pm
ETC 2.140
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Enterprise of Technology: Lab to Market 350C 28406 Vishwanath, S.
T 7:00-10:00pm
ETC 2.140
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Environmental Law: Air & Water 341L 28375 McGarity, T.
MTW 2:00-2:50pm
TNH 3.126
Final 5/6/10
  • 1L and upperclass elective
Environmental Law: Toxics 341L 28370 Wagner, W.
TW 9:05-10:20am
TNH 3.128
Paper
  • 1L and upperclass elective
Estate Planning 456 28460 Johanson, S.
MTWTH 10:30-11:20am
TNH 2.123
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Ethics of Criminal Law 279M 28665 Sage, K.
M 5:30-7:20pm
TNH 3.124
Floating
  • Upperclass-only elective
European Constitutionalism 279M 28655 Ferreres, V.
TWTH 9:13-10:20am
TNH 3.114
Floating
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28855 Goode, S.
MTW 8:13-9:20am
TNH 2.137
Final 5/12/10
  • Upperclass-only elective
Evidence 483 28860 Wellborn, O.
MTW 2:00-3:07pm
TNH 2.139
Final 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Family Law 340 28360 Williams, S.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.140
Take-home 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Federal Courts 386 28900 Lindquist, S.
MTW 2:00-2:50pm
TNH 3.124
Final 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax 454J 28440 Johnson, C.
MTWTH 11:30am-12:20pm
TNH 2.123
Final 5/17/10
  • Upperclass-only elective
Federal Income Tax 554J 28445 Peroni, R.
MTW 8:56-10:20am
TNH 2.124
Final 5/12/10
  • Upperclass-only elective
Feminist Theory & Its Legal Application 279M 28660 Cohen, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • 1L-only elective
Good and Evil in Art and Law 279M 28661 Markesinis, B.
Mandatory MTWTHF 11:30am-12:20pm
TNH 2.139
Final 3/5/10
  • Upperclass-only elective
Green Technology Law & Policy 379M 28715 Adelman, D.
T 3:30-6:20pm
TNH 2.138
Floating
  • Upperclass-only elective
Health Innovation & Policy 379M 28699 Callan, B.
TH 9:00am-12:00pm
SRH 3.221
  • Upperclass-only elective
Higher Education and the Law 355L 28455 Rabban, D.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 3.142
Final 5/17/10
  • 1L and upperclass elective
Indian Law, Federal 364G 28495 Torres, G.
MW 2:00-3:15pm
TNH 3.129
Take-home 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Insurance 369 28510 Avraham, R.
TW 9:05-10:20am
TNH 3.126
Final 5/12/10
  • 1L and upperclass elective
International Investor/State Arbitration 379M 28744 Tyler, T.
Loftis, J.
Deutsch, R.
M 3:30-6:30pm
TNH 2.138
Final 5/10/10
  • Upperclass-only elective
International Petroleum Transactions 279M 28669 Cuervo, L.
F 10:30am-12:20pm
TNH 2.138
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
International Trade 382D 28840 Hansen, P.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.124
Final 5/11/10
  • Upperclass-only elective
Internship Program 697P 29138 Dulitzky, A.
Mandatory
  • Upperclass-only elective
  • Internship: other
Internship: U.S. Attorney 297P 29135 Klein, S.
Brown, A.
Mandatory None
  • Upperclass-only elective
  • Internship: U.S. Attorney
  • Professional Skills
Introduction to European Union Law 379M 28750 Dammann, J.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.127
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Invisible Global Marketing 379M 28745 Mahajan, V.
MW 11:00am-12:30pm
GSB 3.104
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Course 179M 28635 Crouter, M.
Mandatory M 3:30-5:00pm
CCJ 3.306
None
29085
29080
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Program 397J 29080 Crouter, M.
Mandatory None
28635
  • Upperclass-only elective
Judicial Internship Program 497J 29085 Crouter, M.
Mandatory None
28635
  • Upperclass-only elective
Law & Justice 379M 28698 Martinich, A.
M 6:00-9:00pm
WAG 210
  • Upperclass-only elective
Law of Consumer Credit 279M 28672 Fleming, J.
M 5:30-7:20pm
TNH 3.125
Floating
  • Upperclass-only elective
Law of Health Care 379M 28755 Watts, C.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.126
Final 5/5/10
  • Upperclass-only elective
Law, Neuroethics & Brain Policies 279M 28673 Winslade, W.
T 10:30am-12:20pm
TNH 3.129
Take-home 5/13/10
Paper
  • Upperclass-only elective
Legal Research, Advanced: Foreign and International Law 132C 28270 Pratter, J.
Mandatory TH 9:30-11:20am
TNH 3.124
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Research, Advanced: Intellectual Property 132C 28265 O'Connell, J.
Mandatory TH 9:30-11:20am
TNH 3.126
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Scholarship 389P 28905 Markovits, R.
T 3:30-6:20pm
TNH 3.115
Paper
  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 28295 Bridges, K.
Mandatory TTH 10:30-11:20am
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: Litigation 232D 28300 Bridges, K.
Mandatory TTH 11:30am-12:20pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 28280 Meyer, R.
Mandatory W 4:45-5:35pm
JON 3.217
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 28275 Einhorn, E.
Mandatory M 10:45-11:45am
JON 3.251
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 28290 Youngdale, E.
Mandatory W 9:00-10:00am
JON 3.215
None
  • Upperclass-only elective
Legal Writing, Advanced: TQ 132D 28285 Petrie, S.
Mandatory W 1:30-2:30pm
JON 3.218
None
  • Upperclass-only elective
Managing Crises 371V 28520 Inman, B.
F 9:00am-12:00pm
SRH 3.122
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Maritime Injuries Litigation 377D 28620 Robertson, D.
T 3:30-6:20pm
TNH 3.142
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Mass Media Law 341M 28380 Anderson, D.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 2.140
Final 5/17/10
  • 1L and upperclass elective
Mass Tort Litigation 370T 28515 Mullenix, L.
MTW 10:30-11:20am
TNH 3.126
Take-home 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Mediation 381S 28830 Bryant, C.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Mexican & Latin American Law 279M 28675 Munoz Ruiz, M.
M 3:30-5:20pm
TNH 2.140
Final 5/10/10
  • Upperclass-only elective
Multiparty Conflict Resolution in Energy and the Environment 379M 28700 Schwartz, S.
Menicucci, M.
WTH 9:05-10:20am
TNH 3.129
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Negotiation 346K 28395 Hebert, P.
W 3:30-6:20pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Oil and Gas 390 28910 Dzienkowski, J.
MTW 12:30-1:20pm
TNH 2.140
Final 5/5/10
  • 1L and upperclass elective
Partnership Tax 354Q 28450 Bowers, W.
O'Daniel, P.
M 10:30am-1:20pm
TNH 3.129
Final 5/11/10
  • Upperclass-only elective
Patent Law 450L 28415 Golden, J.
MTW 12:30-1:37pm
TNH 2.124
Take-home 5/5/10
  • 1L and upperclass elective
Patent Prosecution Workshop 250T 28425 Highlander, S.
Wilson, M.
Mandatory T 3:30-5:20pm
TNH 2.123
None
  • Upperclass-only elective
Policy Making in a Global Age 371V 28525 Gavin, F.
W 2:00-5:00pm
SRH 3.122
  • Upperclass-only elective
Preparing for a Federal District Clerkship 279M 28680 Petrie, S.
Mandatory W 10:30am-12:20pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Professional Responsibility 285 28875 Baker, L.
MT 10:30-11:20am
TNH 3.142
Final 5/13/10
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 285 28877 Dzienkowski, J.
MT 9:30-10:20am
TNH 2.140
Final 5/14/10
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility 385 28895 Silver, C.
TW 2:00-3:15pm
TNH 3.142
Take-home 5/6/10
  • 1L and upperclass elective
Professional Responsibility 285 28880 Goode, S.
MT 2:00-2:50pm
TNH 2.140
Final 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Professional Responsibility for Civil Litigators 285 28885 Silver, C.
TH 9:30-11:20am
TNH 3.128
None
  • Upperclass-only elective
Property & Governance 279M 28685 Cohen, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • 1L-only elective
Public International Law 382G 28845 Jinks, D.
TH 3:30-6:20pm
TNH 2.123
F 9:30am-12:20pm
TNH 2.123
Take-home 4/16/10
  • 1L and upperclass elective
Public Service Lawyering 179M 28636 Harrington, E.
Mandatory TH 9:10-10:20am
CCJ 3.310
None
29150
  • Upperclass-only elective
Public Service Lawyering 397R 29150 Harrington, E.
Mandatory None
28636
  • Upperclass-only elective
Real Estate Finance 330M 28170 Rider, B.
TTH 2:00-3:15pm
TNH 2.124
Take-home 5/6/10
  • 1L and upperclass elective
Regulation and Public Policy 479M 28780 Sage, W.
TWTH 9:13-10:20am
TNH 3.127
Floating
  • 1L and upperclass elective
  • Professional Skills
Remedies 462L 28485 Dickerson, M.
MTW 9:13-10:20am
TNH 3.140
Take-home 5/12/10
  • Upperclass-only elective
Restorative Justice 379M 28760 Armour, M.
F 5:30-8:30pm
SSW 2.122
SA 9:00am-5:30pm
SSW 2.122
  • Upperclass-only elective
SMNR: American Legal History 397S 29160 Bracha, O.
W 3:30-5:20pm
CCJ 3.334
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Ancient Greek Law 397S 29165 Gagarin, M.
TH 3:30-5:20pm
JON 3.212
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Arbitration 397S 29170 Rau, A.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Art Law 397S 29265 Martin, H.
W 3:30-5:20pm
CCJ 1.312
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Behavioral Law & Economics 397S 29175 Williams, S.
TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Bioethics & Law: Reproductive Medicine 397S 29180 Robertson, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Business/Regulatory Aspects of Health Law 397S 29185 Bell, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Constitutional Design 397S 29205 Levinson, S.
Elkins, Z.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Comparative Constitutional Law 397S 29195 Markovits, I.
T 3:30-5:20pm
JON 3.248
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Criminal Justice Policy: Corrections/Sentencing 397S 29215 Deitch, M.
W 2:00-5:00pm
SRH 3.350
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Dispute Resolution in Labor & Employment 397S 29222 Getman, J.
W 3:30-5:20pm
JON 3.212
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Emerging Issues in National Security Law 397S 29225 Lashus, K.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Enforcement of Intellectual Property 397S 29230 Gambrell, J.
Turner, R.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Entertainment Litigation/Contractual 397S 29235 Prather, L.
T 5:30-7:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Environmental Litigation 397S 29240 Civins, J.
M 3:30-5:20pm
CCJ 3.312
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Federalism & Administrative State 397S 29245 Pursley, G.
TH 10:30am-12:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Feminisms/Social Movements/Human Rights 397S 29156 Engle, K.
W 3:30-5:20pm
CCJ 3.336
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Feminist Theory & Its Legal Application 397S 29250 Cohen, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Feminist Theory in Law 397S 29155 Wiseman, Z.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Food Safety Law 397S 29260 McGarity, T.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Global Climate Change Policy 397S 29210 Coleman, L.
M 3:30-5:20pm
CCJ 3.310
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Immigration Law & Crimes 397S 29310 Hines, B.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International Human Rights & Justice Workshop 397S 29188 Engle, K.
M 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: International/Comparative Art & Antiquities Law 397S 29270 Baade, H.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Justice 397S 29300 Deigh, J.
T 3:30-5:20pm
CCJ 3.334
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Race 397S 29275 Driver, J.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.128
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law and Terrorism 397S 29280 Chesney, R.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law, Business & Economics Workshop 397S 29285 Avraham, R.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Law/Lawyers American Politics, 1800-2009 397S 29190 Forbath, W.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Lawyers Who Write 397S 29255 Anderson, D.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Legal Epistemology: Proof/Truth in Law 397S 29325 Laudan, L.
TTH 3:30-5:20pm
TNH 4.110
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Literature & the Law 397S 29290 Getman, J.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Maritime Law: Commercial Problems 397S 29295 Sturley, M.
W 1:30-3:20pm
TNH 3.115
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Patents, Competition & Innovation 397S 29315 Golden, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 2.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Philosophy of Criminal Law 397S 29320 Farrell, I.
TH 3:30-5:20pm
CCJ 3.334
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Policing the Police 397S 29327 Laurin, J.
TH 4:30-6:20pm
TNH 3.140
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Professions & Professionals 397S 29335 Sage, W.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.126
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Property & Governance 397S 29330 Cohen, J.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Regulation of Financial Markets 397S 29305 Stutts, W.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.124
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Software/Video Game/Interactive Entertainment 397S 29340 Cavazos, E.
W 5:30-7:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Supreme Court 397S 29345 Weinberg, L.
M 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Texas Water Law 397S 29355 Torres, G.
T 3:30-5:20pm
CCJ 3.306
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Trade, Environment & Human Rights 397S 29360 Hansen, P.
F 10:30am-12:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: U.S. Intelligence/FBI/Homeland Security/Law 397S 29375 Sievert, R.
T 3:30-5:20pm
TNH 3.127
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: Water Law & Policy in the 21st Century 397S 29365 Cohen, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
SMNR: White Collar Crime 397S 29370 McNeil, B.
Brainin, S.
TH 3:30-5:20pm
TNH 3.114
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Seminar
Secured Credit 380D 28785 Littwin, A.
WTH 2:00-3:15pm
TNH 2.123
Take-home 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Social Science & Law 379M 28765 Rose, M.
TTH 2:00-3:15pm
TNH 3.115
Take-home 5/6/10
  • Upperclass-only elective
Sports Law 341G 28365 Powe, L.
MTW 9:30-10:20am
TNH 2.123
Final 5/12/10
  • Upperclass-only elective
State and Local Government 394P 28915 Baker, L.
MT 12:30-1:45pm
TNH 3.127
Final 5/5/10
  • 1L and upperclass elective
Terror/Consent: Constitutional/International Law 379M 28770 Bobbitt, P.
TTH 5:30-7:45pm
TNH 3.125
Paper
  • Upperclass-only elective
Texas Civil Litigation: Pretrial and Trial Strategy 376T 28610 Tottenham, T.
Varney, L.
Mandatory TH 2:30-5:20pm
TNH 3.129
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Texas Civil Procedure: Survey 476P 28592 Albright, A.
MTW 12:30-1:37pm
TNH 3.142
Final 5/5/10
  • Upperclass-only elective
Texas Crim Pro: Trial & Beyond 378P 28625 Womack, P.
MTW 11:30am-12:20pm
TNH 2.124
Midterm 2/3/10
Midterm 2/23/10
Midterm 3/10/10
Midterm 3/31/10
Midterm 4/20/10
Final 5/17/10
  • Upperclass-only elective
Texas Marital Relations and Divorce 257 28464 Sampson, J.
MW 12:30-1:45pm
TNH 3.125
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Trademarks 250N 28420 Barber, W.
Pirkey, L.
M 5:30-7:20pm
TNH 3.142
Final 5/7/10
  • Upperclass-only elective
Trialmasters 379M 28775 Perlmutter, M.
Mandatory TH 3:30-6:20pm
TNH 3.127
None
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills
Water Law & Policy in the 21st Century 279M 28690 Cohen, J.
W 3:30-5:20pm
TNH 3.129
Paper
  • 1L-only elective
Writing for the Court 279M 28695 Smith, B.
Mandatory TH 3:30-5:20pm
CCJ 1.312
Paper
  • Upperclass-only elective
  • Professional Skills